Νικηφόρο πέρασμα (62-86) για τον Βίκο Σπάρτακο από το Αγρίνιο

21.03.2022 Αναγνώστηκε 487 φορές #Μπάσκετ

Ακόμη ένα βήμα προς την άνοδο στην Β’ Κατηγορία Μπάσκετ Ανδρών έκανε χθες ο ΒΙΚΟΣ Σπάρτακος επικρατώντας εκτός έδρας της Γ.Ε. Αγρινίου με 62-86, φτάνοντας τις 14 νίκες σε 15 ματς.

Η ομάδα του coach Ρήγγα, εμφανίστηκε σοβαρή και έχοντας πολλές βοήθειες από τον πάγκο πήρε το «διπλό» σχετικά εύκολα από την φιλότιμη ομάδα του Αγρινίου.

Παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-15 βάζοντας τις βάσεις για την συνέχεια έχοντας πρωτεργάτη τον Ιωακειμίδη. Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε ακριβώς στους ίδιος ρυθμούς με τις δυο ομάδες να κάνουν εναλλάξ από μικρά σερί και με τους Γιαννιώτες να πηγαίνουν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 29-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ρήγγας ξεκίνησε με δυο playmakers, τους Αγγελόπουλο και Δήμο ταυτόχρονα στο παρκέ και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 47-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και με την διαφορά να έχει παγιωθεί στους 15 πόντους ο κόουτς Ρήγγας δοκίμασε διάφορα σχήματα και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-36, 47-62, 62-86

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Καμήτσος

Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας): Νταβουλτζόπουλος 8, Κολότσιος 5(1), Αναγνωστάκης 7(1), Καστανιώτης 10, Ιωακειμίδης 22(2), Λαμπρόπουλος 2, Αγγελόπουλος, Θώδης 8, Πρεμέτης 3, Βαράκας 4, Σταυρόπουλος 9(1), Δήμος 8.