ΑΓΣΙ από... ατσάλι, 59-60 τους Τιτάνες Παλαμά

21.03.2022 Αναγνώστηκε 566 φορές #Μπάσκετ

Την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Μπάσκετ των Ανδρών σημείωσε ο ΑΓΣΙ που επικράτησε με 59-60 των Τιτάνων Παλαμά. Αυτό ήταν και το έκτο διπλό της γιαννιώτικης ομάδας στο πρωτάθλημα

Από 12 πόντους σημείωσαν οι Γιάννης Γυφτάκης, Ντίνος Νικολόπουλος και Μ. Ψάλτου, με τους Δημήτρη Μάντζιο και Χρήστο Καννή να προσθέτουν από 10. Τσούμας και Μανδαλάκης σημείωσαν μαζί τους 42 από τους 59 πόντους της ομάδας του Θοδωρή Πανάρα.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων με 16-9.

Στη συνέχεια, η εικόνα του ΑΓΣΙ άλλαξε προς το καλύτερο και με όπλο την καλή άμυνα, πήρε το προβάδισμα με 24-27 στη λήξη του ημιχρόνου. Κοντά στο σκορ παρέμειναν οι δύο ομάδες και στη συνέχεια του αγώνα με τους Τιτάνες να έχουν βραχεία κεφαλή με 45-44 στο 30΄ και όλα να κρίνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Με το σκορ στο 57-55 υπέρ των Τιτάνων, ο Καννής πέτυχε ένα κρίσιμο τρίποντο για το 57-58 και με δυο βολές ο Νικολόπουλος αύξησε τη διαφορά στους 3 (57-60).

Με τον ίδιο τρόπο ο Τσούμας μείωσε σε 59-60. Στην τελευταία της προσπάθεια, οι Τιτάνες δεν κατάφεραν να βρουν καλάθι με αποτέλεσμα ο ΑΓΣΙ να πάρει ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα, το πέμπτο σερί.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 24-27, 45-44, 59-60

Διαιτητές: Παζώλης-Τζιοπάνος Γ.-Παπαθανασίου Κ.

Τιτάνες Παλαμά (Πανάρας): Τσούμας Γ. 8, Μάνος, Τσούμας Σ. 22(2), Κρεμμύδας 5(1), Σφακιανός 4, Ξένος, Φαλιάκης, Μανδαλάκης 20(3), Αρχοντούλης

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Νικολόπουλος 12(1), Γυφτάκης 12(2), Καννής 10(1), Βαγγέλης 4, Ιωαννίδης, Μάντζιος 10, Μητρόπουλος, Ψάλτου 12