Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Σε καλό... φεγγάρι ο ΑΓΣΙ, νίκη για και το ΙΒC

14.03.2022 Αναγνώστηκε 495 φορές

Aνοδική πορεία διαγράφει στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής στο Μπάσκετ ο ΑΓΣΙ, καθώς μετά τη νίκη την περασμένη Τετάρτη στα Τρίκαλα επί των Ικάρων, πρόσθεσε ακόμη μία νίκη στο ενεργητικό του, επικρατώντας χθες της Δόξας Λευκάδας με 79-69.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη φλερτάρει τουλάχιστον με την πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος ο ΑΓΣΙ ήταν κυρίαρχος και έφτασε με δίκαιο τρόπο στο ροζ φύλλο αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 15-24, 41-40(ημιχρ.), 64-58, 79-69

Διπλό στο Βόλο για το IBC
Νίκη σημείωσε χθες και η έτερη γιαννιώτικη ομάδα του πρωταθλήματος, το IBC που έφυγε με το διπλό από τον Βόλο, επικρατώντας με 78-87 του Ολυμπιακού Βόλου. Η γιαννιώτικη ομάδα έχει βάλει για τα καλά τις βάσεις για να παραμείνει στη Β’ Εθνική Μπάσκετ των Ανδρών. Πήγε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη στον Βόλο και έδειξε τις προθέσεις της από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο που βρέθηκε να προηγείται με 11-23. Στη συνέχεια, δεν άλλαξε κάτι στη συνολική εικόνα του αγώνα και το IBC διατήρησε μέχρι το τέλος τη νίκη με το τελικό 78-87 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δυο ομάδων.
Δεκάλεπτα: 11-23, 36-49(ημιχρ.), 58-67, 78-87