Δεν του πάνε... τα Χανιά, ήττα 63-56 για τον ΠΑΣ Γιάννινα

28.02.2022 Αναγνώστηκε 494 φορές #Μπάσκετ

Μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο Ελλάδος από τα Χανιά δέκα ημέρες πριν, ο ΠΑΣ Γιάννινα πρόσθεσε άλλη μία ήττα χθες από την κρητική ομάδα, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα της Α1 Μπάσκετ των Γυναικών.

Μετά από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι συνέχεια κοντά στο σκορ, ο ΠΑΣ ηττήθηκε στα Χανιά από τον Ο.Α. Κορυφαία για τον ΠΑΣ ήταν η Κούπερ που πέτυχε 17 πόντους, ενώ 10 πέτυχε η Σλιμ και 9 η Σαρηγιαννίδου. Από πλευράς Χανίων η Χάρις έκανε πολύ καλό παιχνίδι, πετυχαίνοντας 21 πόντους.
Ο ΠΑΣ μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ανέβαζε συνεχώς την απόδοσή του, βάζοντας τέλος στο θετικό σερί των Χανίων, ενώ ήρθε και το πρώτο προβάδισμα με 10-11 δια χειρός των Χρηστάκη και Σαρηγιαννίδου. Μετά το 16-14 του Ο.Α., ο ΠΑΣ έφτασε στο 16-19 που ήταν και αποτέλεσμα δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Χανιά με το επιμέρους 7-2, βρέθηκαν μπροστά με 23-21 με τον ΠΑΣ να ισοφαρίζει με την Κούπερ. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 28-25 χάρη σε τρίποντο της Σαλιάι. Κακό ξεκίνημα για τον ΠΑΣ στο τρίτο δεκάλεπτο όπου βρέθηκε στο -7. Με οδηγούς τις Κούπερ και Μπλάνσιερ, ο ΠΑΣ μείωσε στον πόντο (32-31) και βρέθηκε μπροστά με 36-34. Με κορυφαία την Χάρις, τα Χανιά έκαναν το 41-36 και σύντομα πήραν και το προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων(47-36) ,όμως η Χρηστάκη με το δεύτερο τρίποντό της στο παιχνίδι μείωσε άμεσα σε 47-39.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δυο τρίποντα της Σαλιάι, όμως στη συνέχεια με 4/4 βολές από Σαρηγιαννίδου και Κούπερ ο ΠΑΣ μείωσε σε 55-43. Οι Γιαννιώτισσες με καλάθι και φάουλ της Μπλάνσιερ έκαναν το 55-45 (έχασε τη βολή). Ένα τρίποντο της Ντέλιτς έφερε τα Χανιά στο +13 (58-45), με τα πράγματα να δυσκολεύουν για τον ΠΑΣ. Το τελικό 63-56 υποχρέωσε τον ΠΑΣ στην ένατη του ήττα στο πρωτάθλημα με τα Χανιά να παίρνουν το πέμπτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα.
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Κωνσταντινόπουλος-Μαρτινάκος
Δεκάλεπτα: 16-19, 28-25, 47-39, 63-56
ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 5(1), Αργυροούλου, Σαλιάι 10(3), Παπαδάκη, Τσιχλάκη 8, Οικονομάκη 6, Ντέλιτς 13(1), Φάρου, Χάρις 21.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γούλας): Μπλάνσιερ 6, Σαρηγιαννίδου 9(1), Θεοδώρου, Καλαμπάκου, Κούπερ 17(1), Χρηστάκη 8(2), Σλιμ 10(1), Παπαδοπούλου 3(1), Μαρίνη 3.