Υπέκυψε στην ανωτερότητα του ΠΑΟ (76-48) ο ΠΑΣ Γιάννινα

13.02.2022 Αναγνώστηκε 332 φορές #Μπάσκετ

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Μπάσκετ Γυναικών, ο ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο Κλειστό Γυμναστήριο «Παύλος Γιαννακόπουλος» με σκορ 76-48.

Στο πρώτο μέρος, οι Πρωταθλήτριες Ελλάδος έκαναν επίδειξη δύναμης, κάνοντας εξαιρετικό επιθετικό ξεκίνημα.
Απόλυτη πρωταγωνίστρια η Φιτζέρλαντ στην καταπληκτική εκκίνηση του «τριφυλλιού», καθώς η Αμερικανίδα γκαρντ έγινε διψήφια με 11 πόντους από τα μισά κιόλας της πρώτης περιόδου, όταν οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 17-10. Ωστόσο, ο ΠΑΣ κατάφερε σε πολλές περιπτώσεις να σπάσει το πρέσινγκ και να βρει κάποια ανοικτά σουτ, που κρατούσαν τη διαφορά με μονοψήφιο αριθμό.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +13 για τον ΠΑΟ. Το μεγάλο προβάδισμα που είχε το «τριφύλλι» οδήγησε την Ελένη Καπογιάννη να αφήσει στον πάγκο τις Φιτζέραλντ και Ριντ, με τη διαφορά να εκτοξεύεται και τον ΠΑΣ να μη βρίσκει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι.

Έτσι οι γηπεδούχες βρέθηκαν στο 38-15 στα μισά του δεκαλέπτου και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +27 (50-23).

Με πατημένο το πόδι στο γκάζι, ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός το τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +33 (59-26.

Κάπου εκεί το «τριφύλλι» άρχισε να κατεβάζει στροφές, απόρροια και των μαζεμένων αλλαγών κι έτσι η γιαννιώτικη ομάδα βρήκε την ευκαιρία να έχει ένα καλό διάστημα και να τρέξει ένα σερί. Οι φιλοξενούμενες ακούμπησαν αρκετά την μπάλα κοντά στο καλάθι με την Σλιμ, πέτυχαν δώδεκα αναπάντητους πόντους και μείωσαν σε 59-38 στο 28’, με τον Παναθηναϊκό να μένει για περίπου πέντε λεπτά χωρίς καλάθι, αλλά να τελειώνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +22 (62-40). Τυπική διαδικασία στο τέταρτο δεκάλεπτο με πολλές αλλαγές από τις δυο ομάδες και αργό ρυθμό. Πάντως, ο ΠΑΣ έπειτα από αρκετή ώρα κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους είκοσι. Το επιμέρους 5-1 των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα της περιόδου έφερε το 63-45 στο 33', όμως η ομάδα των Ιωαννίνων δεν κατάφερε κάτι παραπάνω σε ένα δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με το σκορ μόλις στο 14-8.
Τα δεκάλεπτα: 28-15, 50-23, 62-40, 76-48
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 21(1), Φίτζγκεραλντ 15(1), Ζιάκα 2, Σταμάτη 7(1), Λύμουρα 6(1), Κωτούλα, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου 3, Μυλωνάκη 7, Χολμς 10, Χατζηνικολάου 5.

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Μπλάσιερ 1, Χούλη 5(1), Σαρηγιαννίδου 3, Θεοδώρου 6(1), Καλαμπάκου 3(1), Χρηστάκη 8(2), Σλιμ 16, Παπαδοπούλου 4, Δημητριάδου, Μαρίνη 2.