Έβδομη ήττα για τον ΠΑΣ, 50-60 από τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου

06.02.2022 Αναγνώστηκε 345 φορές #Μπάσκετ

Την ήττα με σκορ 50-60 γνώρισε σήμερα το μεσημέρι ο ΠΑΣ Γιάννινα WBCαπό τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τη μεγάλη αστοχία με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με άσχημα ποσοστά (29% ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC& 31.7% η Δάφνη Αγ. Δημητρίου).

Τα 20 λάθη στα οποία υπέπεσαν οι γηπεδούχες ήταν καταδικαστικά όπως και 12 επιθετικά ριμπάουντ τα οποία πήραν οι φιλοξενούμενες.
Για ένα ακόμα φετινό παιχνίδι η SamanthaCooperπιστοποίησε την ποιότητά της έχοντας το 9οdoubledoubleτης σε ισάριθμες εμφανίσεις με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBCτα πήγε εξαιρετικά για 3 δεκάλεπτα στον περιορισμό της Patterson όμως η «δαιμόνια» Αμερικανίδα είχε 12 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο τελειώνοντας συνολικά με 16 (4/13 σουτ), 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα. 14 με 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα είχε η Givensόντας όμως άστοχη (3/13 σουτ) και 10 μαζί με 8 ριμπάουντ η πιο σταθερή παίκτρια, Ευσταθία Γκριτζά.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 7-2 με την Cooperνα έχει τους 5 και την Slimνα κάνει σπουδαία δουλειά στο κομμάτι των ριμπάουντ (6 στα πρώτα 10΄). Παρά το 7-6 στο οποίο μείωσαν οι παίκτριες του Αντώνη Μπουμπού οι γιαννιώτισσες, με την Blachierστο ντεμπούτο της να δίνει ώθηση ερχόμενη από τον πάγκο, κατάφεραν να ολοκληρώσουν την περίοδο με doubleσκορ (14-7 στο 10΄).
Η Cooperαπό πολύ νωρίς έδειξε ότι θα είχε μία ακόμα καλή μέρα επιθετικά καθώς ήδη από το 13΄ ήταν η πρώτη διψήφια του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBCνα έχει ανοίξει το προβάδισμά τους στους 10 (21-11). Ένα μικρό σερί 4-0 της αθηναϊκής ομάδας έκανε το 21-15 αναγκάζοντας τον Νίκο Δουβίτσα να καλέσει timeout.

Οι φιλοξενούμενες είχαν ακόμα περισσότερες απαντήσεις και με την Κούκη να είναι κομβική μείωσαν σε 24-21. Η Cooperμε δίποντο έκανε το 26-21, με τις Pattersonκαι Givens να σημειώνουν τα πρώτα τους καλάθια εντός παιδιάς μειώνοντας στον πόντο στο ημίχρονο (26-25 στο 20΄). Στο πρώτο μισό του παιχνιδιού η Cooperήταν όαση από πλευράς γηπεδούχων έχοντας ήδη 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.Τα 10 λάθη αποτέλεσαν πρόβλημα όπως και τα 7 επιθετικά ριμπάουντ της Δάφνης.
Με 5 μαζεμένους πόντους της Slimο ΠΑΣ Γιάννινα WBCανέβασε τη διαφορά στο +4 (31-27 στο 22΄). Η αφύπνιση της Danielστην τρίτη περίοδο προκάλεσε προβλήματα στην άμυνα των «κυανόλευκων» με τη Δάφνη να παίρνει τα ηνία για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0 κάνοντας το σκορ 33-31. Μέχρι και το 30΄ η ομάδα του Αντώνη Μπουμπού διατηρούσε μικρές διαφορές με το δεκάλεπτο να κλείνει όντας μπροστά με βραχεία κεφαλή (38-37 στο 30΄).
Με την Ντίνα Σαρηγιαννίδου να σημειώνει έμμεσο τρίποντο οι γηπεδούχες ανέκτησαν την πρωτοπορία με 40-38. Μέχρι και το 35΄ οι δύο ομάδες πορεύτηκαν μαζί με το σκορ να είναι 42-42. Η Pattersonμε ωραία ντρίμπλα ξεμαρκαρίστηκε από την Καλαμπάκου ευστοχώντας στο πρώτο της τρίποντο (45-42), όμως στην επόμενη φάση η αριστερόχειρας guard/forwardτου ΠΑΣ Γιάννινα WBCπήρε τη ρεβάνς και με έμμεσο τρίποντο ισοφάρισε σε 45-45. Η Μαρίνη με προσωπική φάση αρχικά με κλέψιμο και εν συνεχεία με καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 47-45. Οι αργές επιστροφές τιμωρήθηκαν με την Κούκη να κάνει το 47-47. Τρία άστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 είχαν ως αποτέλεσμα να διατηρηθεί αυτή η ισοπαλία μέχρι η Pattersonνα ευστοχήσει σε μακρινό σουτ κάνοντας το 50-47. Η επόμενη φάση σηκώνει αρκετή συζήτηση καθώς η Slimκέρδισε το φάουλ και ενώ φαινόταν ότι είχε ξεκινήσει την προσπάθεια και έπρεπε να μετρήσει και το καλάθι τελικά η απόφαση των διαιτητών ήταν ότι δεν το είχε πράξει. Ο coachΔουβίτσας εξέφρασε τη διαφωνία του με το συγκεκριμένο σφύριγμα με τους διαιτητές να τον χρεώνουν με τεχνική ποινή. Η Givensήταν εύστοχη στη βολή της τεχνικής ποινής (51-47) όμως Μαρίνη και Θεοδώρου δεν έδειξαν ψυχραιμία και συγκέντρωση στη συνέχεια, με την πρώτη να έχει 0/2 βολές και τη δεύτερη να χάνει ένα φαινομενικά πολύ εύκολο καλάθι. Η Patterson, που το είχε πάρει πάνω της στις κρίσιμες στιγμές, με 2/2 βολές έκανε το 53-47. Το timeoutτου Νίκου Δουβίτσα«απέδωσε καρπούς» με το τρίποντο της Cooperπου βγήκε από το σύστημα να μειώνει σε 53-50. Οι γηπεδούχες έκαναν φάουλ στα 48΄΄ στην Γκριτζά ποντάροντας πολύ στο κακό ποσοστό που είχε από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» (66.7% πριν το παιχνίδι), με την παίκτρια της Δάφνης με 1/2 βολές να κάνει το 54-50. Στα 36΄΄ δευτερόλεπτα η Καλαμπάκου ήταν άστοχη σε προσπάθεια δύο πόντων, με την Pattersonκαι την Γκριτζά με βολές να κάνουν το 57-50 20΄΄ πριν το φινάλε. Το λάθος που ακολούθησε στη συνέχεια έκοψε ουσιαστικά οποιαδήποτε ελπίδα επιστροφής του ΠΑΣ Γιάννινα WBCμε το τελικό 60-50 να φέρνει τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου στο 4-6 και τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC στο 2-7.
Ο Λευκαδίτης coachδήλωσε μετά το τέλος του παιχνιδιού στο επίσημο siteτης ομάδας:

«Κάναμε μια πολύ κακή ήττα μέσα στο γήπεδο μας. Έχουμε δύσκολη συνέχεια γιατί εκτός από το δύσκολο πρόγραμμα, έχουμε και πολύ κακή ψυχολογία πλέον.

Το λέμε συνέχεια και έχει γίνει κουραστικό, όμως είναι μια ιδιαίτερη χρονιά και τίποτα δεν πάει καλά από την αρχή της σεζόν.

Είμαστε όμως υποχρεωμένοι να παίζουμε και να μαχόμαστε σε κάθε ματς. Δεν μπορεί να έχουμε δυο διαφορετικές εικόνες σε κάθε ματς. Κάναμε πάλι 20 λάθη χωρίς κάποια ιδιαίτερη πίεση. Καλή συνέχεια στη Δάφνη».
Τα δεκάλεπτα: 14-7, 26-25, 37-38, 50-60
Διαιτητές: Λόρτος-Δέλλας-Αναστασιάδης Β.
ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας-Γούλας):Blachier3(1), Σαρηγιαννίδου 5, Θεοδώρου 2, Καλαμπάκου 5, Cooper 23(3), Χρηστάκη, Slim 8(1), Παπαδοπούλου, Μαρίνη 4
Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς):Givens14, Γεροστεργίου 5(1), Παγώνη, Patterson 16(2), Γκριτζά 10, Κούκη 7, Daniel 8