Τεράστιο «διπλό» στον Βόλο ο ΑΓΣΙ, 71-73 τον Ολυμπιακό

24.01.2022 Αναγνώστηκε 259 φορές #Μπάσκετ

Παρά τις πολλές απουσίες και με έξι παίκτες να τραβούν τον αγωνιστικό «γολγοθά» της αναμέτρησης στο Βόλο, ο ΑΓΣΙ πέρασε δια πυρός και σιδήρου κατακτώντας μεγάλη νίκη με 71-73.

Οι παίκτες του Τσουκανέλη με τον Ντίνο Νικολόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση πετυχαίνοντας 29 πόντους με πέντε τρίποντα και τον Δημήτρη Μάντζιο να κυριαρχεί κάτω από τα δυο καλάθια κατάφερε κάτι που φάνταζε ακατόρθωτο πριν την έναρξη, να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από τον Βόλο!
Καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στην αρχή του παιχνιδιού συμβαδίζοντας στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 28-22.
Οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-38.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τσουκανέλη δυσκολεύτηκαν από την άμυνα ζώνης του Ολυμπιακού Βόλου, με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκουν στο -2, 56-54.
Το τέταρτο δεκάλεπτο επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις. Ο ΑΓΣΙ παρόλο που βρέθηκε και στο +8, βρέθηκε ξαφνικά στο -1 με τον Ιλτσόγλου από πλευράς Βόλου να κουβαλάει επιθετικά τους γηπεδούχους. Όμως, ένα μεγάλο τρίποντο του Ιωαννίδη και διαδοχικές εξαιρετικές άμυνες, χάρισαν μια πολύ σπουδαία νίκη στην γιαννιώτικη ομάδα.
Τα δεκάλεπτα: 28-22, 35-38, 56-54, 71-73.
Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι., Πράττος, Ηλιόπουλος.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 29(5), Καννής 8, Ιωαννίδης 11(3), Μάντζιος 13, Μητρόπουλος 2, Ψάλτου 10.