Έσπασε το ρόδι», ΠΑΣ Γιάννινα-Ο.Α. Χανίων 72-65

28.11.2021 Αναγνώστηκε 831 φορές #Μπάσκετ

Έχοντας μεγάλες πρωταγωνίστριες τις Samantha Cooper και Isabella Slim και κομβική τη Χριστίνα Θεοδώρου ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC επικράτησε με 72-65 του Ο.Α. Χανίων στο παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, κατακτώντας την πρώτη νίκη της σεζόν.

Η Καναδή power forward/center είχε το 5ο της διαδοχικό double double με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, με την Ολλανδή να είναι επίσης «διπλή» με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Κομβική η παρουσία της Χριστίνας Θεοδώρου που είχε 13 πόντους. Victoria Harris με 19 πόντους και 15 ριμπάουντ η καλύτερη των φιλοξενούμενων, 16 σημείωσε η Angela Rodriguez και 12 η Andjela Delic έχοντας ακόμα 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι παίκτριες του Θάνου Σόφτση ήταν αυτές που ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα προηγούμενες με 6-2 στο 2΄. Λίγο αργότερα, και συγκεκριμένα στο 7΄, το 12-8 υπέρ των φιλοξενούμενων έγινε 12-12. Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι για κάτι παραπάνω από 2΄ με τη Rodriguez με όμορφη εκτέλεση από το ύψος των βολών να διαμορφώνει το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (14-12 στο 10΄).

Η διαφορά ανέβηκε στους 9 πόντους στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου με την Rodriguez να βρίσκει το χέρι της από την περιφέρεια με δύο εύστοχα τρίποντα (25-16). Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε 5΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου (29-18). Οι γηπεδούχες δυσκολευόταν αρκετά στο επιθετικό κομμάτι με το μοναδικό εντός παιδιάς καλάθι από το 10΄-15΄να είναι ένα τρίποντο της Καλαμπάκου. Τα Χανιά έφτασαν ακόμα και στο +15 (36-21), όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC με σερί 7-0 κατάφερε να μειώσει στο -8 στο τέλος του ημιχρόνου (36-28 στο 20΄).

Η καλύτερη αντιμετώπιση της Harris (12π- 8 ριμπ.) και της Rodriguez (8 π.) ήταν κύριο μέλημα ενόψει συνέχειας. Επίσης η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα έπρεπε να βρει λύσεις στον τομέα των ριμπάουντ (26-17 τα Χανιά), αλλά και στον τρόπο που θα βελτίωνε τα ποσοστά με τα οποία σούταρε (μόλις 3/14 τρίποντα και 4/19 δίποντα).

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις με τον Ο.Α. Χανίων με σερί 8-0 να φτάνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή, το +16 (44-28). Η αντίδραση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει με το time out του coach Δουβίτσα να λειτουργεί ευεργετικά. Η Θεοδώρου ήταν το πρόσωπο του δεκαλέπτου καθώς ήταν αυτή που «σάλπισε» την αντεπίθεση της ομάδας της. Με το πρώτο της τρίποντο στο παιχνίδι και στην αμέσως επόμενη φάση με εξαιρετική άμυνα βοήθησε τις «κυανόλευκες» να μειώσουν με σερί 5-0 σε 44-33. Νέο τρίποντο της Θεοδώρου (10 πόντοι) έριξε σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά (47-38). Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εμφανώς βελτιωμένη, με τη Σαρηγιαννίδου να παίρνει αρκετά credits για αυτό και την περίοδο να κλείνει στο 52-46. Η Θεοδώρου είχε 9 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα διαδραματίζοντας καθοριστικό ρόλο στην αλλαγή εικόνας της ομάδας της.

Ο κόσμος του ΠΑΣ Γιάννινα WBC βλέποντας τη βελτίωση της ομάδας έδωσε διαφορετικό τόνο στα τελευταία 10 λεπτά. Αρχικά, με επιμέρους 8-3 και την Cooper να έχει τους 6 από τους 8 πόντους η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή (55-54). Λίγο αργότερα η Σαρηγιαννίδου με αριστερό lay up έφερε την ομάδα της μπροστά για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0. To μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με τις «κυανόλευκες» που με τρίποντο της Slim έχτισαν διαφορά 4 πόντων (63-59). Με τον ίδιο τρόπο η Mackay συντηρούσε αυτό το +4 (66-62) μόλις 2΄ 26΄΄ πριν το τέλος. Η Rodriguez κέρδισε το 5ο φάουλ της Καλαμπάκου σε προσπάθεια τριών πόντων (λίγο νωρίτερα είχε αποβληθεί και η Σαρηγιαννίδου με 5 φάουλ), με την guard των Χανίων με 2/3 βολές να μειώνει σε 66-64. Με το σκορ στο 68-64 η Θεοδώρου έβγαλε μία εξαιρετικά σημαντική άμυνα κόβοντας το σουτ της Delic. Slim και Cooper ήταν ψύχραιμες από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» όπου με 4/4 βολές έκαναν το 70-64. Λίγο πριν το τέλος Harris-Rodriguez ευστόχησαν μόλις σε 1/4 βολές (70-65), με την Cooper να διαμορφώνει το τελικό 72-65 με εύστοχο δίποντο και τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να φτάνει στο πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής της ομάδας, Νίκος Δουβίτσας, δήλωσε στο επίσημο site: «Η σημερινή νίκη χρειαζόταν για έναν και μόνο σημαντικό λόγο, να αποκτήσουμε αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια που έχουμε γιατί πλέον όλα τα παιχνίδια μας μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου είναι τελικοί και είναι σημαντικό να υπάρχει καλή ψυχολογία. Καλή συνέχεια στην ομάδα των Χανίων, περιμένω αυτή η νίκη να μας δώσει ώθηση για την συνέχεια».

Επόμενος αγώνας για την ομάδα την Κυριακή 5 Δεκεμβρίου στην Αθήνα απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 28-36, 46-52, 72-65

Διαιτητές: Πουρσανίδης-Λιότσιος-Τζιοπάνος

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας-Γούλας): Σαρηγιαννίδου 3, Θεοδώρου 13(3), Καλαμπάκου 3(1), Cooper 23, Χρηστάκη, Slim 19(2), Mackay 8(2), Perry 2, Μαρίνη 1

Ο.Α. Χανίων (Σόφτσης-Λάππας): Τζουγκράκη 4, Σαλιάι, King 6, Παπαδάκη, Τσιχλάκη 6, Οικονομάκη 2, Rodriguez 16(3), Delic 12(1), Harris 19