Τον πλήγωσαν άμυνα και λάθη, ήττα (80-77) του ΠΑΣ από τη Δάφνη

24.10.2021 Αναγνώστηκε 321 φορές #Μπάσκετ

Τη δεύτερη ήττα του γνώρισε σήμερα ο γυναικείος ΠΑΣ Γιάννινα καθώς πλήρωσε τα πολλά λάθη και την κακή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και μοιραία ηττήθηκε με 80-77 στην Αθήνα από τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Η γιαννιώτικη ομάδα πλήρωσε τα πολλά λάθη (19 συνολικά) και τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ (12) με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να φύγει με τη νίκη από την Αθήνα. Η Πάτερσον με 28 πόντους, 10 ασίστ και 4 κλεψίματα έκανε μεγάλο παιχνίδι αλλά και ζημιά στην άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα. Η Γκίβενς με 19, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και η ψύχραιμη στο τέλος Γεροστεργίου, που είχε 10 πόντους ήταν επίσης σημαντικές για τις γηπεδούχες. Η νέα μεγάλη εμφάνιση της Σαμάνθα Κούπερ με 27 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά και η γεμάτη στατιστική της Μακέι, η οποία είχε 11 πόντους, 12 ασίστ και 8 ριμπάουντ,δεν έφτασαν για την ομάδα του Νίκου Δουβίτσα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πολύ καλά στο παρκέ καταφέρνοντας να προηγηθεί με 9-2, με την Μακέι να δίνει το ρυθμό επιθετικά δημιουργώντας για τις συμπαίκτριές της. Η Κούπερ ήταν από την αρχή κυρίαρχη βοηθώντας τα μέγιστα στο να φτάσει η ομάδα στο +5 (15-10), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 15-12 μετά από καλάθι της Κούκη. Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου με μπροστάρισσα την Κούκη και επιμέρους 10-4 πέρασε μπροστά με 22-19, όμως τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα είχαν άμεσες απαντήσεις. Επιμέρους 14-2 με εξαιρετική άμυνα είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΣ Γιάννινα να πάρει ξανά τα ηνία (33-24) με την αρχηγό, Ντίνα Σαρηγιαννίδου, την Κούπερ rαλλά την Παπαδοπούλου, που ήρθε από τον πάγκο, να είναι καθοριστικές. Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-27 υπέρ του ΠΑΣ και ενώ λίγο νωρίτερα καλάθι της Θεοδώρου είχε φέρει τη διαφορά ακόμα και στους 10 (35-25).

Οι γηπεδούχες μείωσαν τη διαφορά στους 4 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (35-31), όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα με τις Μαρίνη και Κούπερ διατηρούσε μία διαφορά 7 πόντων (40-33). Η Πάτερσον «πλήγωσε» τη γιαννιώτικη άμυνα καθώς με 7 δικούς της πόντους η Δάφνη Αγ. Δημητρίου κατάφερε με επιμέρους 12-4 να προσπεράσει με 45-44. Σημαντική ήταν η παρουσία της Χριστίνας Θεοδώρου καθώς με δικά της καλάθια και φυσικά της πάντοτε σταθερής Κούπερ, η ομάδα δεν έχασε την επαφή στο σκορ (54-49). Ένα σερί 5-0 των κοριτσιών του Νίκου Δουβίτσα ήταν ικανό ώστε ο ΠΑΣ Γιάννινα να ισοφαρίσει σε 54-54 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες δεν έλεγαν με τίποτα να ξεκολλήσουν η μία από την άλλη παρά τις μικρές διαφορές που «έχτιζαν». Το 61-57 που προηγήθηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην αρχή της τελευταίας περιόδου έγινε γρήγορα 61-61 με σερί 4-0 των γηπεδούχων. Θεοδώρου και Καλαμπάκου αξιοποίησαν το δημιουργικό οίστρο της Μακέι και με εύστοχα τρίποντα έφεραν τις φιλοξενούμενες μπροστά με 69-63. Ένα σερί 7-0 της Δάφνης με πρωταγωνίστρια την Γκίβενς ανέτρεψε εκ νέου τα δεδομένα (70-69). Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με το σύνολο του Νίκου Δουβίτσα με βολές της Σλίμ να κάνει το 71-70, όμως η εξαιρετική Πάτερσον με 4 πόντους της έφερε τη Δάφνη στο 74-71 με το χρονόμετρο να δείχνει μόλις 58΄΄ για τη λήξη του αγώνα. Συνεργασία των Μακέι και Κούπερ και εύστοχο τρίποντο της δεύτερης έκανε το 74-74, όμως η Πάτερσον και πάλι ήταν εκεί και με τρίποντο έφερε ξανά τη Δάφνη μπροστά με 77-74. Η Κούπερ με το 3ο της εύστοχο σουτ από τα 6.75 μείωσε στον πόντο (78-77) με μόλις 7 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε φάουλγια να σταματήσει το χρόνο με την Γεροστεργίου να αποδεικνύεται ψύχραιμη διαμορφώνοντας το τελικό 80-77.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Νίκος Δουβίτσας δήλωσε στο επίσημο siteτης ομάδας: «Χάσαμε ένα παιχνίδι που  οι μόνοι υπεύθυνοι είμαστε εμείς. Στο πρώτο ημίχρονο έγιναν όλα τέλεια σε άμυνα και επίθεση παρόλο που κάναμε πολλά λάθη χωρίς λόγο. Στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε την συγκέντρωση μας και φάγαμε 53 πόντους στην άμυνα και εκεί κρίθηκαν όλα.Επίσης κάναμε 19 λάθη και ο αντίπαλος 8 και όλα τα λάθη έγιναν εύκολα με λάθος πάσες πάνω στον αντίπαλο λογικό λοιπόν είναι να χάσεις. Δεν μπορούμε να κοιτάμε πίσω αλλά μόνο μπροστά μιας και έχουμε δύσκολο πρόγραμμα».

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 27-35, 54-54, 80-77

Διαιτητές: Τσαχάκης-Ασλανίδης-Σκανδαλάκης

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Γκίβενς 19(1), Γεροστεργίου 10(1), Παγώνη 5(1), Πάτερσον 28(5), Γκριτζά, Κούκη 9(1), Ντανιελ 9.

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας): Σαρηγιαννίδου 6, Θεοδώρου 10(2), Καλαμπάκου 9(3), Cooper 27(3), Σλιμ 6, Παπαδοπούλου 2, Μακέι 11, Μαρίνη 6 .