Φινάλε με νίκη, ΠΑΣ Γιάννινα WBC-Ο.Α. Χανίων 78-60 (video+photos)

09.05.2021 Αναγνώστηκε 238 φορές

Με νίκη έκλεισε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τη φετινή περίοδο η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ Γιάννινα WBC επικρατώντας 78-60 του Ο.Α. Χανίων τερματίζοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι στην αρχή δεν κύλησε όπως ήθελαν οι παίκτριες του ΠΑΣ αφού οι φιλοξενούμενες πήραν κεφάλι στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει 31-38 υπέρ του ΟΑ Χανίων.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν όλα τα λεφτά για τον ΠΑΣ αφού οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα κατάπιαν στην κυριολεξία τον αντίπαλο τους με πολύ καλή άμυνα και ένα επιθετικό κρεσέντο με επιμέρους σκορ 30-9 βρέθηκαν μπροστά στο σκορ 61-47 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν απλά διαδικαστικού χαρακτήρα με το σκορ να κλείνει στο 78-60.

Μπράουν, Πανούση, Γκρέις και Βιντσιλαίου ήταν οι παίκτριες που ξεχώρισαν πετυχαίνοντας διψήφιο αριθμό πόντων.

Διαιτητές: Δέλλας-Βασιλόπουλος-Αναστασιάδης

Δεκάλεπτα: 17-21, 31-38, 61-47, 78-60

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 20(4), Σαρηγιαννίδου 2, Ντάλα 4, Κατσαμούρη, Γκρέις 15(1), Μπράουν 23(2), Πάφη 3(1), Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Σ. 11

Ο.Α. Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 4, Μπιν 2, Θεοδώρου 10(1), Νταουντάκη 2, Ψυχογιού 12(4), Λίτσι, Λαλέογλου 3(1), Φάρου 4, Ντράμοντ 10(2), Τζάκσον 13