Ήττα στο "παλατάκι", ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 76-60

14.04.2021 Αναγνώστηκε 177 φορές

Δεν τα κατάφερε στο «παλατάκι» ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς γνώρισε την ήττα με 76-60 από τον ΠΑΟΚ για την 10η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και πλέον έχει απολογισμό 5 νίκες και 3 ήττες στα παιχνίδια που έχει δώσει.

Οι γηπεδούχες έχτισαν από νωρίς διαφορά ασφαλείας και δίκαια έφτασαν στο νικηφόρο για αυτές αποτέλεσμα, το έκτο στο φετινό πρωτάθλημα.

Για τη γιαννιώτικη ομάδα ξεχώρισε η Σταυριανή Βιντσιλαίου με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, η Ράντι Μπράουν είχε 17 και η Βανέσα Πανούση 16 πόντους.

Για τον ΠΑΟΚ κορυφαία ήταν η Μάγιο με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε η Μάντεν με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Από νωρίς οι γηπεδούχες πήραν τα ηνία του αγώνα και έκλεισαν υπέρ τους το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά(22-12).

Το τρίποντο της Πανούση στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έδωσε τη θέση του στις αποτελεσματικές Μάγιο και Μάντεν με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα με 34-17. Το ημίχρονο έκλεισε τελικά με 41-28 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε και στο +15, ο ΠΑΣ κατάφερε μειώσει μόλις στους δέκα πόντους αλλά όχι κάτι παραπάνω και έτσι η περίοδος έκλεισε στο +13 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Η Μάγιο πήρε από το χέρι την ομάδα της στην τελευταία περίοδο και η διαφορά πήγε στο +18(63-45), οι φιλοξενούμενοι πήραν βοήθειες από την Βιντσιλαίου για να κατεβάσουν λίγο τη διαφορά(68-55), αλλά δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια και το 76-60 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΣ Γιάννινα την ερχόμενη Κυριακή κόντρα στον Ολυμπιακό στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 41-28, 58-45, 76-60

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Μελανίδης-Χατζημπαλίδης

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Aκλ 10(2), Mάγιο27(3), Κιλαζίδου 4, Σύρρα, Κεσίδου, Τόλη Ε. 2, Τόλη Κ., Λέξα 3, Καρλάφτη 10(3), Γρηγορίου, Τσαβόνι 2,Μάντεν 18 (15 ριμπ.)

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 16(4), Σαρηγιαννίδου 2 (9 ριμπ.), Ντάλα 3(1), Κατσαμούρη, Γκρέις 2, Μπράουν 17(2), Βιντσιλαίου 20 (8 ριμπ.)

φωτό: acpaok.gr