Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΣ, 55-48 τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου

11.04.2021 Αναγνώστηκε 213 φορές

Την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε με 55-48 του ΕΦΑΟ Ζωγράφου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων για την 9η αγωνιστική της Α1 και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά τις ήττες από Παναθηναϊκό και Χανιά. Πλέον ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοβαθμεί στην 4η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς με τον ΠΑΟΚ, ενώ την προσεχή Τετάρτη οι δύο ομάδες θα κοντραριστούν μεταξύ τους στη Θεσσαλονίκη.

Ο μπασκετικός ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε τους 12 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 5 νίκες και 2 ήττες σε σύνολο 7 αγωνιστικών, ενώ παράλληλα ανάγκασε την αθηναίική ομάδα στην τέταρτη ήττα της στο πρωτάθλημα μετά από τρεις σερί νίκες.

Για τις γηπεδούχες κορυφαία ήταν η Βανέσα Πανούση με 17 πόντους(3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ εξίσου σημαντική η συμβολή και της αρχηγού Ντίνας Σαρηγιαννίδου που είχε 15 πόντους και 13 ριμπάουντ. Η Βαρβάρα Μυλωνάκη με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ ξεχώρισε για τον ΕΦΑΟΖ. Το κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον ΠΑΣ να προηγείται με 9-8 σε ένα διάστημα που ήταν πολύ καλή η αρχηγός του ΠΑΣ, ενώ και οι δυο ομάδες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και είχαν φοβερή αστοχία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, ενώ ο ΕΦΑΟ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με καλάθι της Μυλωνάκη για το 16-18 στα 5.23 και το διεύρυνε στη συνέχεια με γκολ φάουλ της Κεσσέ για το 18-23, με τον ΠΑΣ να ισοφαρίζει το σκορ. 2.10 πριν το τέλος του ημιχρόνου η Πανούση με τρίποντο έβαλε και πάλι μπροστά τον ΠΑΣ για το 26-24, με τον ΕΦΑΟΖ να πηγαίνει τελικά προηγούμενος στο σκορ στα αποδυτήρια με 30-31 χάρη στο εύστοχο σουτ τριών πόντων από την Στεφανίδου 14.31 πριν το φινάλε.

Σε ένα πολύ αμφίρροπο δεκάλεπτο το τρίτο, η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα μπήκε αρκετά φουριόζα και έφτασε στο σημείο να προηγείται με 43-33, έχοντας σε τρελά κέφια την Σαρηγιαννίδου και Πανούση, η οποία πέτυχε 8 πόντους σε εκείνο το κομβικό σημείο.

Παρόλα αυτά, οι παίκτριες της Καλτσίδου με τη συμβολή των Κεσσέ και Μυλωνάκη έχτισαν ένα σερί 0-7 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ 43-40 υπέρ του ΠΑΣ.

Στην τελευταία περίοδο, η μείωση στον πόντο από τον ΕΦΑΟΖ στο ξεκίνημα προμήνυε ένα σκληρό ντέρμπι, αλλά ο ΠΑΣ έκανε το δικό του σερί 6-0, μέχρι να ισοφαρίσει και πάλι η ομάδα της Αθήνας στο 48-48 στα 4.11. Από εκεί και έπειτα η ομάδα του Δουβίτσα ήταν συγκεντρωμένη και με τρίποντο της Πανωραίας Ντάλα αλλά και βοήθειες από τις Βιντσιλαίου και Πανούση έφτασε στο τελικό 55-48.

Διαιτησία: Τσιαπλής - Κατωτικίδης - Παπανικολάου (Τσιγγέλης)

Τα δεκάλεπτα: 9-8, 30-31, 43-40, 55-48.

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Δουβίτσας): Σαρηγιαννίδου 15 (3), Μπράουν 5, Γκρέις 4, Πανούση 17 (3), Πάφη, Χριστάκη, Κατσαμούρη, Ντάλα 5 (1),Τσίπη, Βιντσιλαίου 9.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Στέλλα Καλτσίδου): Δερμιτζάκη, Βαμβακά 4,  Ζουρνή 8 , Μυλωνάκη 16, Θεοδωρομανωλάκη 6, Κεσσέ 8 (1), Στεφανίδου 6 (1), Χόνι, Καντέλη, Κουρουβάνη.