Ήττα (68-66) με δραματικό φινάλε για τον ΠΑΣ στα Χανιά

07.04.2021 Αναγνώστηκε 149 φορές

Στην τελευταία επίθεση και το τελευταίο σουτ κρίθηκε το σημερινό παιχνίδι των γυναικών του ΠΑΣ Γιάννινα στα Χανιά, όμως το τρίποντο της Αμερικανίδας Μπράουν ήταν άστοχο και η γιαννιώτικη ομάδα γνώρισε την ήττα με 68-66 από τον πρωτοπόρο ΟΑ Χανίων στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στην Α1 Εθνική Γυναικών.

Οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και έκαναν κατάθεση ψυχής, πραγματοποιώντας πολύ καλύτερη εμφάνιση από ότι την Κυριακή κόντρα στον Παναθηναϊκό. Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το παιχνίδι θα ήταν πραγματικό ντέρμπι που θα κρίνοντας στις λεπτομέρειες. Με οδηγούς στο σκοράρισμα τις Μπράουν και Βιντσιλαίου ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να έχει οριακό προβάδισμα 17-18 στο 10', ενώ στο ημίχρονο προηγούνταν με 32-35.

Η χανιώτικη ομάδα ανέβηκε επιθετικά στην τρίτη περιόδο κυρίως με την Τζάκσον να δίνει λύσεις κάτω από τη ρακέτα και στο τέλος της τρίτης περιόδου πήρε το προβάδισμα με 51-48. Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε με 63-58 στο 38’ και 65-61 στα 51’’ για το φινάλε, όμως ο ΠΑΣ απάντησε με τρίποντο της Μπράουν στα 37’’ για το 65-64.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά καθώς το παιχνίδι πήγε στη...ρουλέτα των ελεύθερων βολών. Μια χαμένη βολή της χανιώτικης ομάδας έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΣ να πάρει τη νίκη ή να οδηγήσει το ματς στην παράταση, όμως το τρίποντο της Μπράουν δεν βρήκε στόχο και ο ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε με 68-66.

Πρωταγωνίστρια για τον ΟΑ Χανίων η Τζάκσον με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, με την Ντράμοντ να έχει 13 πόντους και τις Λίτσι και Μπιν από 11, με την τελευταία, μάλιστα, να έχει και από εννέα ριμπάουντ και ασίστ. Για τον ΠΑΣ Γιάννινα 27 πόντους και οκτώ ριμπάουντ είχε η Μπράουν και 19 πόντους και οκτώ ριμπάουντ η Σταυριανή Βιντσιλαίου.

Διαιτητές: Μπούκας-Παπαδόπουλος Χ.-Γεράνιος

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-35, 51-48, 68-66

ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη, Μπιν 11, Θεοδώρου 7, Ψυχογιού 4(1), Παπαδάκη, Λίτσι 11(1), Ντράμοντ 13(1), Τζάκσον 22.

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 3, Σαρηγιαννίδου 8, Ντάλλα, Κατσαμούρη, Γκρέις 9(1), Μπράουν 27(3), Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Σ. 19.