Πανελλήνιο Κ18 Πάτρας: Πανελλήνιο ρεκόρ για τον Σιώμο- Γκίζα

03.07.2023 Αναγνώστηκε 708 φορές #Στίβος

Ο Φίλιππος Σιώμος- Γκίζας του ΑΓΣΙ Ιωαννίνων πέτυχε τον στόχο του και συνδύασε τη νίκη του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 με νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Αρκετές οι διακρίσεις αθλητών του ΑΓΣΙ στο Πανελλήνιο.

Ο χρυσός πρωταθλητής έκανε πολύ καλή κούρσα και τερμάτισε τα 2.000 μ. στιπλ σε 5.50.93 και βελτίωσε το το 5.52.64 του Γιώργου Διαλεκτού που κρατούσε από τον Ιούλιο του 2001.Ο νεαρός είχε ατομικό ρεκόρ 5.57.33 και έδειξε την πολύ καλή του κατάσταση. Ο Φ. Σιώμος άφησε στη δεύτερη θέση τον Αρέστη Τσακέλου (ΓΑΣ Ιεράπετρας) με 6.03.41 και στην τρίτη τον Μάριο Μεσολωρά (ΣΚΑ Χολαργός) με 6.03.43 σε έναν εντυπωσιακό τερματισμό από τους δύο αθλητές. Ο Φίλιππος Σιώμος πήρε ακόμη ένα χρυσό την Κυριακή στα 3000 μέτρα.

Δυο μετάλλια για Ράπτη- Ασημένιο ο Τασιούλας

Χρυσό μετάλλιο και μεγάλο ατομικό ρεκόρ πέτυχε η Ζωή Ράπτη του ΑΓΣΙ στο άλμα εις τριπλούν με 13.09.Η αθλήτρια στη διάρκεια του αγώνα της κατέρριψε τρεις φορές το ατομικό της ρεκόρ,με 12.88,12,77 κ 13.09 αντίστοιχα.

Οι διακρίσεις των αθλητών του ΑΓΣΙ συνεχίστηκαν και την Κυριακή. Η  Ζωή Ράπτη κατέκτησε ένα ασημένιο μετάλλιο στο άλμα σε μήκος, ενώ ο πρωταθλητής του ΑΓΣΙ Γιώργος Τασιούλας πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα 800μ.