Εκατοντάδες δρομείς έτρεξαν στον 6ο Ημιμαραθώνιο των Ιωαννίνων

16.05.2023 Αναγνώστηκε 125 φορές

Με συμμετοχές που ξεπέρασαν κάθε προσδοκία και παρά τον άστατο καιρό το πρωί της Κυριακής, πραγματοποιήθηκε ο 6ος Ημιμαραθώνιος Ιωαννίνων, μία μεγάλη αθλητική γιορτή την οποία τίμησαν δρομείς όλων των ηλικιών.

Στον αγώνα των 21 χιλιομέτρων συμμετείχαν 262 δρομείς και στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων 277 δρομείς με σημείο εκκίνησης και τερματισμού τη Πλατεία Μαβίλη. Παρά τη βροχή, ικανοποιητική ήταν η συμμετοχή του κόσμου που χειροκρότησε τις προσπάθειες των συμμετεχόντων, ενώ στην άρτια διοργάνωση συνέβαλαν οι άνθρωποι του Συλλόγου Δρομέων Ιωαννίνων και διάφορων εθελοντικών ομάδων, πολιτιστικών συλλόγων και άλλων. Κατά τη διάρκεια των αγώνων, οι εθελοντές είχαν πάρει τη θέση τους στους σταθμούς τροφοδοσίας, παρέχοντας νερά και οποιαδήποτε βοήθεια στους δρομείς.

Οι νικητές

Νικητής του 6ου Ημιμαραθωνίου Ιωαννίνων (αγώνα των 21 χιλιομέτρων) αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Τζουμάκας από το Fifth Element Running Team με χρόνο  1:13:32. Δεύτερος ήταν ο Κωνσταντίνος Πανταζής με 1:17:06 και τρίτος ο Γιώργος Γκόγκος του Συλλόγου Δρομέων με 1:19:09. Στην κατηγορία των γυναικών στον 6ο Ημιμαραθώνιο πρώτη αναδείχτηκε η Δήμητρα Τσαλοκώστα (1:35:22), δεύτερη τερμάτισε η Χρυσούλα Τζήμα του Συλλόγου Δρομέων Ιωαννίνων (1:35:56) και τρίτη η Αναστασία Ευαγγελινού (1:38:25).

Στον παράλληλο μικρό σε απόσταση αλλά απαιτητικό αγώνα των 5 χιλιομέτρων πρώτος στους άνδρες τερμάτισε ο Άγγελος Μπέρης με χρόνο 16.19, δεύτερος ο Βασίλης Τσιρώνης με 16.26 και τρίτος ο Πέτρος Λόλης από την ΕΚΑ Δωδώνη με χρόνο 17.10.

Στην κατηγορία των γυναικών, πρώτη τερμάτισε η Ερμιόνη Χάσκη με χρόνο 20:29, δεύτερη η Θάλεια Ζώη (20:45) και τρίτη η Όλγα Γκρίζη (21:43).

Ο 6ος Ημιραθώνιος των 21 χιλιομέτρων και ο παράλληλος αγώνας των 5 χλμ (Entry Race) διοργανώθηκαν από τον Σύλλογο Δρομέων Ιωαννίνων σε συνεργασία με την Εταιρεία Αθλητικών Events My Adventure, με την θεσμική στήριξη του Δήμου Ιωαννιτών και της Περιφέρειας Ηπείρου και υπό την αιγίδα της ΕΟΛΣΜΑ-Υ.