Παραολυμπιακοί αγώνες: Χάλκινος ο Μπακοχρήστος

26.08.2021 Αναγνώστηκε 292 φορές

Το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 54 κιλών στην Άρση Βαρών στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε ο αθλητής του Άκμονα ΑΜΕΑ Ιωαννίνων Δημήτρης Μπακοχρήστος.

Ο Έλληνας πρωταθλητής με καταγωγή από το Μοναστηράκι της Βόνιτσας, έφερε το τρίτο μετάλλιο στη χώρα μας στην Παραολυμπιάδα του Τόκιο. Παράλληλα, καταφέρνει να κατακτήσει για δεύτερη συνεχόμενη φορά το χάλκινο μετάλλιο στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση μετά το Ρίο το 2016.

Ο Έλληνας αθλητής ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην τρίτη θέση σηκώνοντας 165 κιλά. Στην πρώτη θέση βρέθηκε ο Ντεκτιάρεφ (Καζακστάν) με 174 κιλά, ενώ δεύτερο ήταν ο Μπουρλόν (Γαλλία) με 165 κιλά.

Ο αγώνας του Μπακοχρήστου ήταν άψογος, καθώς είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες (157κ., 163κ., και 165κ.).

Η τρίτη προσπάθεια ήταν αυτή που του χάρισε το μετάλλιο. Ωστόσο, ο Έλληνας πρωταθλητής στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95, αντί 53.10), με αποτέλεσμα να φορέσει εκείνος το ασημένιο μετάλλιο.