6οι Φαϊτάς-Ζωγράφος, στον τελικό αύριο Παλαιοπάνος-Στεργιάκας

10.07.2021 Αναγνώστηκε 229 φορές

Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κωπηλασίας κάτω των 23 που διεξάγεται στο Ρατσίστε της Τσεχίας συμμετέχουν δυο αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων, Παύλος Φαϊτάς και Θανάσης Παλαιοπάνος.

Οι Παύλος Φαϊτάς και Δημήτρης Ζωγράφος κατέκτησαν την 6η θέση στον τελικό της δικώπου αγοριών.

Οι δυο Έλληνες πρωταθλητές στην προτελευταία μέρα των αγώνων τερμάτισαν σε 6:50.60 και κέρδισαν πολύ σημαντικές εμπειρίες στην κορυφαία διοργάνωση στη κατηγορία τους.

Θέση στον τελικό του διπλού σκιφ που θα γίνει αύριο στις 12.55 εξασφάλισαν οι Χρήστος Στεργιάκας- Θανάσης Παλαιοπάνος που  πήραν την 2η θέση στον σημερινό ημιτελικό με 6:16.58.

Πιο αναλυτικά

• Η Ευαγγελία Αναστασιάδου (ΦΩΤΟ) πήρε την 1η θέση στον ημιτελικό του σκιφ ελ βαρών των κοριτσιών με χρόνο 7:37.96 και θα είναι στον τελικό της Κυριακής στις 12:10 ώρα Ελλάδας.
  • Το ίδιο και ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου στο αντίστοιχο αγώνισμα των αγοριών που τερμάτισε σε 6:57.48 και θα είναι παρών στον αυριανό τελικό (12:25).
  • Οι Αγγελική Αραμπατζή-Ευαγγελία Φράγκου με τη 2η θέση που κέρδισαν στον ημιτελικό του διπλού σκιφ τερματίζοντας σε 7:08.26 εξασφάλισαν μια θέση στον τελικό που θα γίνει στις 12:40 ενώ στον ημιτελικό του αντίστοιχου αγωνίσματος στα αγόρια οι Χρήστος Στεργιάκας- Θανάσης Παλαιοπάνος πήραν επίσης τη 2η θέση με 6:16.58 σφραγίζοντας κι αυτοί την παρουσία τους στον τελικό της Κυριακής στις 12:55.
  • Κοντά στο μεγάλο τελικό έφτασε και η τετράκωπος άνευ των αγοριών με τους Λεωνίδα Τζουμέζη-Ζήση Μπουκουβάλα-Στέφανο Καπάκογλου-Θεόδωρο Λαπίκοφ που τελικά κατέλαβαν την 5η θέση με 6:04.89 και θα αγωνιστούν στον μικρό τελικό της Κυριακής στις 10:35.
  • Έτσι αύριο Κυριακή τελευταία μέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Ρατσίτσε τα ελληνικά πληρώματα θα πάρουν μέρος σε πέντε μεγάλους τελικούς αφού εκτός τις τέσσερις σημερινές προκρίσεις , τις προηγούμενες μέρες είχε προκριθεί και το διπλό σκιφ ελ βαρών των κοριτσιών με τις αδελφές Βαρελοπούλου Ελένη και Ειρήνη που θα αγωνιστούν στις 13:10 το μεσημέρι , καθώς και ένα μικρό τελικό.