Σπουδαία νίκη για Α.Ο.Ι, 26-27 τον ΑΟ Κοζάνης

08.11.2021 Αναγνώστηκε 283 φορές

Τεράστια εκτός έδρας νίκη που τον φέρνει πλέον μια ανάσα από την πρόκριση στη Β’ φάση του πρωταθλήματος της Α2 χάντμπολ των ανδρών, πέτυχε στην Κοζάνη ο Αθλητικός Όμιλος Ιωαννίνων με 26-27!

Η μεγάλη νίκη για την ομάδα του Βασίλη Σιαράβα ήρθε με γκολ στα 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα και μετά από μια μεγάλη ανατροπή. Η Κοζάνη έστω και οριακά κατάφερνε να έχει το προβάδισμα στο μεγάλο ντέρμπι του Β’ υποομίλου της Α2, αλλά στο ημίχρονο οι Γιαννιώτες πέρασαν μπροστά με 12-14.
Στο δεύτερο 30λεπτο και πάλι η Κοζάνη πήρε το προβάδισμα και μάλιστα έφτασε να προηγείται με 20-16 στο 40’ και 23-19 στο 50’, αλλά με υπομονή και προσπάθεια οι παίκτες του Α.Ο. Ιωαννίνων έκαναν τη μεγάλη ανατροπή. Με τον τρόπο αυτό έφτασαν στην τρίτη τους νίκησε σε τρία ματς και είναι μόνοι τους στην κορυφή.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΑΟΙ ήταν ο Γεωργίου που πέτυχε 9 γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν με 5 τους Γκούμπερι και Στεργιούλα.
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-5, 8-7, 9-8, 11-10, 12-14 (ημιχρ.), 16-15, 20-16, 20-18, 23-19, 23-22, 26-27.
AOI (Β. Σιαράβας): Κ. Σιαράβας, Ζιώγος, Γότσης 4, Πατραμάνης 3, Σήτας Κ. 1, Τζελέπης 4, Βέργος 1, Γεωργίου 9, Νάκος 3, Σιώμος 1, Δέτσιος, Σήτας Ν., Γκρουίδης 1.