Εμφανής ανωτερότητα, ΑΟΙ-ΧΑΝΘ 18-35 (video)

12.03.2017 Αναγνώστηκε 1750 φορές

Την κατά τεκμήριο καλύτερη ομάδα της Α2 κατηγορίας ανδρών, η οποία είναι η ΧΑΝΘ, αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΑΟ Ιωαννίνων στο κλειστό της Λιμνοπούλας και ηττήθηκε φυσιολογικά με 18-35. Το ενδιαφέρον πλέον εστιάζεται στο ντέρμπι παραμονής της τελευταίας αγωνιστικής με τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης.

Το παιχνίδι στο κλειστό της Λιμνοπούλας δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης και κριτικής. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν εμφανώς ανώτερη και πήρε από πολύ νωρίς σαφέστατο προβάδισμα καθώς μόλις στο 10' το ματς ήταν στο 0-6. Οι παίκτες του Κώστα Χαρίση απάντησαν στη συνέχεια και πλησίασαν σε 5-10 και 6-13 στο 25', για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τη ΧΑΝΘ προηγούμενη με 7-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο προπονητής του ΑΟΙ έδωσε ευκαιρίες σε όλα τα νέα παιδιά, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει στο 11-24' στο 45' και 16-27 στο 50' με το τελικό σκορ διαμορφώνεται στο 18-35.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΟΙ έχει αγωνιστικό ρεπό και θα πάρει άνευ αγώνος το παιχνίδι με τον Δία Πολίχνης που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. Το ενδιαφέρον πλέον επικεντρώνεται στο ματς ζωής ή θανάτου της τελευταίας αγωνιστικής με τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης στα Γιάννενα που είναι προγραμματισμένο για τις 8 Απριλίου και στο οποίο ο ΑΟΙ χρειάζεται μόνο τη νίκη για να παραμείνει στην κατηγορία.

Τα πεντάλεπτα: 0-3,0-6, 4-9, 5-10, 6-13, 7-14 (ημίχρονο), 8-16, 10-21, 11-24, 16-27, 18-30, 18-35.

Διαιτησία: Μπουγιάκας-Πήτας

Α.Ο. Ιωαννίνων (Χαρίσης): Μόσχος, Φωτιάδης, Νάκος 7, Πότσης 6, Τζούκας 2, Βέργος Κ., Σισμανίδης 2, Γκρουΐδης Β., Κουκουλίρης, Εφαπλωματάς, Βέργος Ι., Γκρουΐδης Λ., Σήτας 1, Ζιώγας.

ΧΑΝΘ (Τσολάκος): Ευαγγελόπουλος, Τσιρογιάννης 3, Ζευγαρόπουλος, Μαυροδουλάκης 2, Σαρηγιαννίδης 5, Παπαδόπουλος 4, Ρεμπελάκος 2, Δέσπος 3, Βασιάδης 5, Ιωαννίδης, Μπαϊρλης 3, Στίγγας 1, Τσόγιας, Παπαβασίλης 4, Αργυρίου, Τσαγκαράκης 3.