Αποδυναμωμένος ο ΑΟΙ, ήττα από τον Ζαφειράκη Νάουσας (video)

28.01.2017 Αναγνώστηκε 1668 φορές

Οι απουσίες βασικών και έμπειρων παικτών όπως οι Σκανδάλης και Σισμανίδης, ο τιμωρημένος Ζαμπαλάς και ο ανέτοιμος Γεωργίου κόστισαν στο ΑΟ Ιωαννίνων, ο οποίος δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός και μοιραία ηττήθηκε με 19-30 από τον Ζαφειράκη Νάουσας για την 11η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας ανδρών.

Ο Κώστας Χαρίσης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς αθλητές, που δείχνουν όρεξη και διάθεση να προσφέρουν στο γιαννιώτικο χάντμπο, ωστόσο ο ΑΟΙ δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και οι Ναουσαίοι πήραν μια σχετικά άνετη νίκη στα Γιάννενα και τη ρεβάνς για την ήττα τους στον πρώτο γύρο.

Η γιαννιώτικη ομάδα βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ (1-4 στο 10') και έχασε την επαφή με το σκορ κυρίως λόγω της άμυνας της η οποία δέχονταν εύκολα γκολ. Ο Γεωργίου συμμετείχε στην αποστολή, αλλά δεν είναι ακόμη 100% έτοιμος να αγωνιστεί. με αποτέλεσμα να υπάρχει και επιθετική δυστοκία. Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Ναουσαίοι είχαν πάρει διαφορά ασφαλείας (7-16).

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο ημίχρονο με τον ΑΟΙ να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά στο - 7 (16-23) στο 45', ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους στο τελευταίο κομμάτι του παοιχνιδιού και έφτασαν δικαίως στο τελικό 19-30.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-4, 1-8, 2-9, 4-13, 7-16 (ημίχρονο), 8-18, 10-19, 13-21, 16-23, 16-25, 19-30.

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Φωτιάδης, Ζιώγος, Μόσχος, Νάκος (5), Εξάρχου (1), Μπογάς, Κοσσάρας (3), Τζούκας (3), Βέργος (1), Παϊλας, Γκρουίδης, Εφαπλωματάς, Γεωργίου, Σήτας (4), Κουκουλάρης, Βέλλιος (2).

Ζαφειράκης Νάουσας (Γιώργος Γιούλης): Διδασκάλου (3), Πετρίδης (7), Ρότζιος, Τζουβάρας (6), Κορωνάς Κ., Αρβανιτίδης (1), Παντελίδης (3), Νικολαϊδης, Χαλάτσης, Τσιγαρίδας (4), Δεληχρήστος (5), Γαλίτης (1), Τζουβάρας, Κορωνάς Θ., Xhacka, Τσιαχτσίρας.