Σε περιπέτειες ο ΑΟΙ, ήττα 31-29 στην Αλεξανδρούπολη

18.12.2016 Αναγνώστηκε 1148 φορές

Την ήττα από τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης με 31-29 γνώρισαν το απόγευμα του Σαββάτου οι άντρες του ΑΟ Ιωαννίνων, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος.

Η ομάδα του Κώστα Χαρίση, ταξίδεψε για την Αλεξανδρούπολη με δυο απουσίες, καθώς απουσίαζαν ο τιμωρημένος Ζαμπαλάς και ο Σκανδάλης. Παρά τις απουσίες δυο βασικών παικτών, οι συμμετέχοντες στην αποστολή παίκτες, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις το ματς το οποίο τελικά έχασαν στα τελευταία, κυριολεκτικά, λεπτά του αγώνα.

Ο ΑΟΙ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, καθώς ήθελε τη νίκη, και μέχρι το 10’ το σκορ ήταν 10-10. Οι Κύκλωπες στη συνέχεια πήραν στο 20’ ένα μικρό προβάδισμα, 12-10, αλλά οι Γιαννιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος του ημιχρόνου (16-16).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Χαρίση, μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το ματς και στο 45’ είχαν καταφέρει να προηγηθούν με 23-26, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Χριστακόπουλο, Σισμανίδη και χωρίς να υστερήσει κανείς από τους παίκτες που χρησιμοποίησε ο προπονητής του ΑΟΙ.

Από εκεί και έπειτα όμως, οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι τα… σφαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών, μείωσαν στο 50’ σε 27-28, κάτι που σε συνδυασμό με την αναποτελεσματικότητα των Γιαννιωτών στην επίθεση, στα τελευταία λεπτά (από το 50’ έως το 57’, ο ΑΟΙ έμεινε στα 28 γκολ), έφεραν την ανατροπή στο σκορ, με τους Κύκλωπες να παίρνουν «κεφάλι» με 30-29. Ακολούθησε μια ακόμη χαμένη επίθεση του ΑΟΙ, που θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει στο φινάλε και τελικά οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 31-29.

Στον ΑΟΙ πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα της έφεσης που έχουν καταθέσει για την ποινή αφαίρεσης ενός βαθμού και την τιμωρία του Ζαμπαλά για αντικανονική συμμετοχή στο παιχνίδι με τον ΓΑΣ Κιλκίς.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 8-7, 12-10, 13-12, 16-16 (ημίχρονο), 19-20, 21-21, 23-26, 27-28, 29-28, 31-29.

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Ηλίας Τάρες): Ρουμελιώτης, Ξηρόπουλος, Ξενοπανάγος, Καραβασίλης, Χαριτούδης (5), Λαιλασίδης (1), Σέλκος (3), Κωστόπουλος Β., Κωστόπουλος Ι. (5), Τζίνεβης (7), Τάρος, Ιβόσεβιτς, Μπασδανής, Χαραλαμπίδης (5), Θεοδώρου (5), Πιστόλης.

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Μόσχος, Νάκος (3), Γκρουίδης, Γότσης (5), Κοσσάρας (1), Τζούκας (3), Βέλλιος, Χριστακόπουλος (8), Σισμανίδης (8), Εφαπλωματάς (1), Μπογάς.