Πρώτη ήττα για τις γυναίκες του ΑΟΙ, 13-17 από τον Απόλλωνα Σταυρούπολης (video)

26.11.2016 Αναγνώστηκε 1087 φορές

Μια από τις χειρότερες εντός έδρας εμφανίσεις πραγματοποίησαν το απόγευμα του Σαββάτου οι γυναίκες του ΑΟ Ιωαννίνων, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα με 13-17 από την ομάδα του Απόλλωνα Σταυρούπολης.

Τα κορίτσια του Βασίλη Σιαράβα, που πέρυσι είχαν ως κύριο χαρακτηριστικό να παλεύουν όλα τα ματς είτε εντός είτε εκτός, έδειξαν έλλειψη πάθους και κάνοντας πολλά λάθη στην επίθεση οδηγήθηκαν σε απουσία αυτοσυγκέντρωσης και τελικά στην ήττα.

Τα πολλά δοκάρια των αθλητριών των Ιωαννίνων και οι λανθασμένες επιλογές στο επιθετικό κομμάτι, δεν έδωσαν σε κανένα σημείο του αγώνα τα περιθώρια στον ΑΟΙ να κυνηγήσει κάτι καλύτερο, απέναντι σε μια ομάδα που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο όλες τις αδυναμίες των γηπεδούχων και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην γιαννιώτικη ομάδα για κάτι καλύτερο.

Από το πρώτο πεντάλεπτο η Σταυρούπολη πήρε κεφάλι στο σκορ με 0-2 και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν σταμάτησε να προηγείται. Στο 20’ το σκορ ήταν 4-7 και στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες προηγούνταν με 7-9.

Και στην επανάληψη η εικόνα ήταν η ίδια, με την Σταυρούπολη να ανοίγει την ψαλίδα του σκορ στο 50΄με 10-15 και να παίρνει μια σημαντική νίκη με 13-17.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-4, 3-5, 4-7, 6-9, 7-9 (ημίχρονο), 8-10, 9-11, 10-13, 10-15, 10-15, 13-17.

Διαιτητές: Γιάννου-Πήτας

Α.Ο. Ιωαννίνων (Βασίλης Σιαράβας): Βλαχοπούλου, Κείσογλου, Ιωαννίδου (2), Δουμπού (1), Τζελέπη (1), Παπαποστόλου, Μητκάνη, Σιαπκάρη, Σωτηροπούλου, Ιωάννου (6), Μπλίζου (3), Γκόγκου, Τριάντη, Ζαμπαλά, Τσαμπούρη, Παπαφώτη.

Απόλλων Σταυρούπολης (Κώστας Χωρίκης): Χωρίκη (1), Πανικίδου, Δημητρακούδη (2), Παπαπέσιου, Πανικίδου, Καραμπατζάκη (2), Λεύθερη Α. (4), Χαλάτση (2), Σερεσλή, Ιωαννίδου (1), Μαυροπούλου (2), Τζειρανίδου, Λεύθερη Ε. (3).