Επιστροφή στις νίκες, ΑΟΙ-Πρωτέας Άρτας 28-27 (video)

20.11.2016 Αναγνώστηκε 1260 φορές

Η γιαννιώτικη ψυχή μίλησε στο τέλος και ο ΑΟ Ιωαννίνων επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 28-27 του Πρωτέα Άρτας για την 6η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας ανδρών το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Λιμνοπούλας, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Βασίλη Μέλλο που κατέβασε ρολά με τις εκπληκτικές του επεμβάσεις.

Η ομάδα του Κώστα Χαρίση μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι και παίζοντας υποδειγματική άμυνα προηγήθηκε με 4-3 στο 10' και 8-5 στο 15'. Η άμυνα του ΑΟΙ ήταν γρανιτένιο στα τέταρτο πεντάλεπτο με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στο +7 (12-5) στο 20', σε ένα χρονικό διάστημα που ο ΑΟΙ δεν δέχτηκε ούτε γκολ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη γιαννιώτικη ομάδα να προηγείται με 18-13.

Οι Αρτινοί αντεπιτέθηκαν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και μείωσαν σε 19-15 στο 35'. Μια κίτρινη κάρτα στον κόουτς Χαρίση και η κόκκινη κάρτα στον Χριστακόπουλο αποσυντόνισαν τους παίκτες του ΑΟΙ και το ματς έγινε ντέρμπι με τον Πρωτέα να μειώνει σε 20-19 στο 40' και μάλιστα να παιρνάει μπροστά στο σκορ με 20-21 στο 45', χάρη σε εύκολα γκολ των Κεσίδη και Ιλερή στους αιφνιδιασμούς.

Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ήταν δραματικά, ωστόσο με ένα γκολ του Σκανδάλη και τις ηρωικές επεμβάσεις του Μέλλου ο ΑΟΙ πήρε τη νίκη με 28-27 και επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Με αυτή τη νίκη η γιαννιώτικη ομάδα ανέβηκε στους 6 βαθμούς και το επόμενο Σάββατο (26/11) ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο και αήττητη ΧΑΝΘ στις 16:00.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 8-5, 12-5, 15-8, 18-13 (ημίχρονο), 19-15, 20-19, 20-21, 23-21, 26-24, 28-27.

Διαιτησία: Νάσκος-Χαρίτσος

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Μόσχος, Νάκος (2), Κοσσάρας (2), Τζούκας (4), Χριστακόπουλος (2), Σκανδάλης (7), Σερασίδης (1), Σισμανίδης (3), Ζαμπαλάς (6), Σήτας Κ. (1), Εφαπλοματάς, Γκρουίδης, Εξάρχου, Σήτας Ν., Γότσης.

Πρωτέας Άρτας (Γιάννης Αρβανίτης): Τσούλος, Τσέλιος Π. (5), Κεσίδης (7), Ιλερής (6), Χριστοδούλου, Ντάλλας (2), Κίτσος (1), Τσάκαλος, Γιολδάσης, Κώστας, Τσέλιος Γ. (4), Γεωργαλής, Μπίζγκα (2), Ρίζος, Βουρλόκας, Ματσούκας.