Ήττα στην Κατερίνη για τον ΑΟΙ, 31-23 από τον Αρχέλαο

14.11.2016 Αναγνώστηκε 1119 φορές

Μέχρι το τέλος πάλεψαν, για ένα ακόμη παιχνίδι οι άντρες του ΑΟ Ιωαννίνων, αλλά είχαν κακές επιλογές στα τελευταία λεπτά στους αιφνιδιασμούς απέναντι στον Αρχέλαο Κατερίνης και ηττήθηκαν με 31-23.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Α2 εθνικής κατηγορίας χάντμπολ, ο ΑΟΙ, αντιμετώπισε τον Αρχέλαο, εκτός έδρας, μια δυνατή ομάδα που έχει ξεκινήσει καλά στο πρωτάθλημα. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Κώστα Χαρίση, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι κάνοντας το 4-4 στο 5’, ενώ μέχρι και το ημίχρονο, βρισκόταν κοντά στο σκορ, χάνοντας με δυο ή τρία γκολ διαφορά.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-14. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν τον Αρχέλαο, πλησιάζοντας και πάλι στο 23-21 στο 45’ αλλά από εκεί και πέρα τα λάθη του ΑΟΙ στους αιφνιδιασμούς, άνοιξαν το σκορ υπέρ της Κατερίνης, η οποία πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 31-23.

Η ομάδα του Κώστα Χαρίση, έδειξε για ένα ακόμη ματς τις δυνατότητές της, αλλά και τις… αδυναμίες της, τις οποίες θα επιχειρήσει να διορθώσει τις επόμενες ημέρες, ώστε να εμφανιστεί πανέτοιμη για τη νίκη, απέναντι στον Πρωτέα Άρτας το ερχόμενο Σάββατο στις 7 το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο των Ιωαννίνων.

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 9-7, 11-8, 13-10, 15-11, 16-14 (ημίχρονο), 19-17, 22-18, 23-21, 25-21, 28-22, 31-23.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Σωκράτης Σκουφάς): Χαραλαμπίδης, Σαιδές (1), Μειτανίδης (5), Κοσμίδης, Κερωνίδης, Τσαβές, Καϊμακανίδης, Παπανάκος, Θυμιόπουλος (1), Ραντζέλοβιτς (4), Εγγλέζος (3), Ράπτης (3), Ξώνης (4), Ξεφτέρης, Τριανταφύλλου (10), Κοσμίδης.

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Μόσχος, Νάκος (2), Μπογάς, Κοσσάρας (2), Τζούκας (5), Χριστακόπουλος (5), Σκανδάλης (6), Σερασίδης, Σισμανίδης, Ζαμπαλάς (3), Σήτας.