Δεύτερη σερί ήττα ο ΑΟΙ, 21-23 από τον Φαίακα (video)

05.11.2016 Αναγνώστηκε 1089 φορές

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα εντός έδρας, μετά από εκείνη της περασμένης αγωνιστικής από την Δράμα 86, γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΑΟ Ιωαννίνων καθώς δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Φαίακα Κέρκυρας και ηττήθηκε με 21-23 για την 4η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας στο χάντμπολ.

Παρότι η ομάδα του Κώστα Χαρίση έπαιξε εξαιρετική άμυνα κόντρα στους Κερκυραίους, επιθετικά δεν τα κατάφερε και πλήρωσε την απουσία του Ζαμπαλά, χάνοντας σίγουρα γκολ σε αρκετούς αιφνιδιασμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-3 στο 10’ και 5-7 στο 20’, ενώ από το 22’ και έπειτα ο ΑΟΙ, κατάφερε να επανακάμψει κάνοντας το 8-9 στο 25’ και ισοφαρίζοντας το ματς στο 12-12 με την εκπνοή του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Κώστα Χαρίση, έπαιξαν πολύ δυνατή και αποτελεσματική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 35΄προηγήθηκαν με ένα γκολ διαφορά. Στη συνέχεια και παρά το γεγονός πως ο Φαίκας, προηγήθηκε και πάλι, οι γηπεδούχοι, ισοφάρισαν το σκορ στο 20-20 στο 50’.

Σε αυτό χρονικό σημείο η πολύ καλή άμυνα και οι αποκρούσεις του Μέλλου, έδωσαν την ευκαιρία για αιφνιδιασμούς, τους οποίους όμως οι παίκτες του ΑΟΙ δεν μετέτρεψαν σε γκολ, με αποτέλεσμα η Κέρκυρα να εκμεταλλευτεί τη δυστοκία των Γιαννιωτών και να κάνει στα τελευταία δυο λεπτά το τελικό 21-23

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 3-4, 5-7, 8-9, 12-12 (ημίχρονο), 15-14, 16-17, 17-18, 20-20, 21-21, 21-23.

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Μόσχος, Νάκος (3), Εφαπλωματάς, Γότσης (1), Κοσσάρας (2), Τζούκας (3), Χριστακόπουλος (5), Σκανδάλης (5), Εξάρχου, Σισμανίδης (2), Τσολίγκας, Ζιώγος, Σήτας, Γκρουίδης Λ. Γκρουίδης Β.

Φαίκας Κέρκυρας (Σπύρος Κουλούρης): Δάσκαλος, Γεωργιάδης, Δημητρέλος, Ριγανάς (5), Τσιλιμπάρης, Κουλούρης, Ασμάνογλου, Βάγιας (4), Τσόνας, Μπαρουμάς (3), Παγωνίδης (2), Κυριακίδης (1), Κορακιανίτης (2), Δέλλης (4), Λινάρδος, Καραμανλής (2).