Πρώτη ήττα για τον ΑΟΙ, 29-33 από τη Δράμα 86 (video)

29.10.2016 Αναγνώστηκε 988 φορές

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΑΟ Ιωαννίνων με 29-33 από τη Δράμα 86 για την 3η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας του χάντμπολ.

Οι παίκτες του Κώστα Χαρίση δεν κατάφεραν απέναντι στην ομάδα της Δράμας καθώς, σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια με Κιλκίς και Νάουσα, δεν έπαιξαν καλή άμυνα και κυνηγούσαν το σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι Δραμινοί εκμεταλλεύτηκαν τα κενά της άμυνας του ΑΟΙ, κυρίως στα εξτρέμ, ενώ είχαν και σε πολύ καλή μέρα τους Κουρτίδη και Θωμίδη. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον ΑΟΙ που προηγήθηκε στο πρώτο 5λεπτο με 3-2, ενώ στη συνέχεια η Δράμα ανέβασε την απόδοσή της και πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 3-5 στο 10'΄και με 6-8 στο 15’, προβάδισμα που κράτησε μέχρι το ημίχρονο, 12-14.

Στην επανάληψη ο ΑΟΙ προσπάθησε να αντιδράσει και με γρήγορες αντεπιθέσεις οι παίκτες του Κώστα Χαρίση, έκαναν το 20-20 στο 40’ και 21-21 στο 42'. Ωστόσο τα αμυντικά λάθη και οι αναποτελεσματικές επιθέσεις έφεραν γρήγορα το 23-27 στο 50’ και το 24-31 στο 55’.

Ο Σκανδάλης με τρία προσωπικά τέρματα προσπάθησε να επαναφέρει στη διεκδίκηση του ματς τον ΑΟΙ, ωστόσο οι Δραμινοί έδειξαν ψυχραιμία και πήραν το ροζ φύλλο αγώνος με 29-33.

Διαιτησία: Δέλογλου-Θεοδοσίου

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-5, 6-8, 8-11, 10-12, 12-14 (ημίχρονο), 16-18, 20-20, 23-25, 23-27, 24-31, 29-33.

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Μόσχος, Νάκος (1), Ζαμπαλάς (7), Γότσης (1), Κοσσάρας (3), Τζούκας, Χριστακόπουλος (3), Σκανδάλης (9), Σερασίδης (2), Σισμανίδης (2), Τσολίγκας, Παύλου, Σήτας, Σίμος (1), Γκρουίδης.

Γ.Σ.Δράμα 86 (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Γκαμώτσος, Παπαζόγλου, Κοβογλανίδης (2), Θωμίδης (7), Τσιτσίγκος (3), Σπέντζος (4), Φραγκούλης, Κουρτίδης (8), Ιακωβίδης (3), Κοτσαμαρίκογλου (5), Γιαννακόπουλος, Μέλκος (1), Κουρουτζίδης, Παγωνίδης.