Παλικαρίσιο διπλό ο ΑΟΙ, 30-31 στη Νάουσα

22.10.2016 Αναγνώστηκε 1114 φορές

Το δυο στα δυο έκανε το απόγευμα του Σαββάτου στη Νάουσα ο ΑΟ Ιωαννίνων, ο οποίος επικράτησε με 30-31 του Ζαφειράκη σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για την 2η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας ανδρών.

Η ομάδα του Κώστα Χαρίση αγωνίστηκε για μια ακόμη φορά με πάθος, με όπλο της την εξαιρετική αμυντική λειτουργία και με μπροστάρηδες στο σκοράρισμα τους Σκανδάλη και Ζαμπαλά πήρε ένα πολύ σπουδαίο διπλό κόντρα σε μία ομάδα που θεωρούνταν φαβορί για την άνοδο.

Από την αρχή του αγώνα ο ΑΟΙ έδειξε τις...διαθέσεις του και στο 10’ είχε πάρει προβάδισμα με 3-7. Στη συνέχεια με δυνατές άμυνες και σωστές επιθέσεις, οι παίκτες της γιαννιώτικης ομάδας κράτησαν το προβάδισμα με το σκορ να διαμορφώνεται στο 7-12 στο 20’. Η ομάδα του Ζαφειράκη επιχείρησε την αντεπίθεση και μείωσε σε 10-13 στο 25’ και σε 13-15, στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ζαφειράκης μπήκε δυνατά και μόλις στο 35’ ισοφάρισε 18-18, ενώ στο 45’ προηγήθηκε με 24-23 και στο 50’ με 26-25. Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν πραγματικά συγκλονιστικό. Ο ΑΟΙ και πάλι χάρη στην άμυνα του ισοφάρισε στο 55’ σε 27-27 και όλο το ματς κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Σε αυτό το χρονικό διάστημα μπήκαν συνολικά 7 γκολ, με τους παίκτες των Ιωαννίνων, να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό και χάρη στην αποτελεσματικότητα των επιθέσεών τους και τη συγκλονιστική εμφάνιση του Σκανδάλη να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 30-31.

Έτσι η ομάδα του Κώστα Χαρίση διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα και πήρε ένα ψυχολογικό αβαντάζ ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Ο ΑΟΙ για την 3η αγωνιστική αντιμετωπίζει το ερχόμενο Σάββατο την ομάδα της Δράμας στις 17:00 στο κλειστό της Λιμνοπούλας.

Τα πενάλεπτα: 1-2, 3-7, 6-9, 7-12, 10-13, 13-15 (ημίχρονο), 18-18, 21-21, 24-23, 26-25, 27-27, 30-31.

Διαιτησία: Νάσχος-Χαρίτσος

Ζαφειράκης Νάουσας (Θοδωρής Παυλίδης): Βλάχος (6), Καραγεωργίου (11), Ρότζιος (2), Μαυροδουλάκης (3), Πετρίδης (1), Χατζηγεωργίου (4), Καραβίτης, Τζουβάρας, Κορώνας Κ. (1), Καραμπέλκος, Τσλαρίδας (2), Μαυρίδης, Κορώνας Θ., Τριγώνης, Δεληχρήστος Αθ, Δεληχρήστος Θ.

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Μόσχος, Νάκος, Ζαμπαλάς (8), Γότσης (2), Κοσσαράς (2), Τζούκας (1), Σισμανίδης (3), Σκανδάλης (10), Σερασίδης (1), Γκρουίδης, Τσολίκας (2), Σήτας Κ. (1), Σίμος (1), Σήτας Ν.