Πρεμιέρα με νίκη ο ΑΟΙ, 25-24 τον ΓΑΣ Κιλκίς (video)

17.10.2016 Αναγνώστηκε 912 φορές

Πρεμιέρα με το...δεξί έκανε ο ΑΟ Ιωαννίνων, ο οποίος επικράτησε με 25-24 του ΓΑΣ Κιλκίς σε ένα ματς-θρίλερ το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό της Λιμνοπούλας για την Α2 κατηγορία ανδρών, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σπύρο Ζαμπαλά που σημείωσε 10 γκολ και φύλακα-άγγελο τον Βασίλη Μέλλο που κατέβασε τα ρολά όποτε χρειάστηκε.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικά συγκλονιστικό, σε ότι αφορά τη διακύμανση του σκορ, αλλά και το πάθος που υπήρχε από τους παίκτες και των δυο ομάδων και έγινε για μια ακόμη φορά, παρουσία πολλών φίλων του handball, που βρέθηκαν στις κερκίδες του κλειστού του ΕΑΝΚΙ.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με την ομάδα του Κιλκίς να παίζει δυνατή άμυνα και να προηγείται με 0-3 και 2-3, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 3-5. Μέχρι το 20' οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερή διαφορά τριών τερμάτων, ενώ έφτασαν και στο 5-9. Από εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΑΟΙ, ο οποίος με γκολ των Σίμου, Ζαμπαλά, Γότση και Χριστακόπουλου κατά σειρά έφτασε στην ισοφάριση (9-9), ενώ με γκολ του Ζαμπαλά πέρασε και μπροστά με 10-9 με τη συμπλήρωση 25 λεπτών παιχνιδιού.

Καραβασίλης, Δεληγιάννης και Μαυρόπουλος σκόραραν στη συνέχεια για το Κιλκίς, όμως δύο γκολ του Σκανδάλη και ένα του Ζαμπαλά έδωσαν το προβάδισμα στον ΑΟΙ με 13-12 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΑΟΙ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας στο 35’ το 15-13 με γκολ των Γότση και Νάκου, ωστόσο το Κιλκίς δεν τα παράτησε και προηγήθηκε στο 50’ με 19-20. Τότε όμως μίλησε η άμυνα και το πάθος της ομάδας του Κώστα Χαρίση. Ένα γκολ του Τζούμα και δύο του Ζαμπαλά έδωσαν και πάλι στους Γιαννιώτες το προβάδισμα με 22-21 στο 55', ενώ το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν δραματικό.

Σκανδάλης και Τζούκας έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στον ΑΟΙ, ο ΓΑΣ Κιλκίς μείωσε σε 24-23, όμως ο Σερασίδης με παλικαρίσιο γκολ έκανε το 25-23 δίνοντας τη νίκη στην γιαννιώτικη ομάδα, παρά την προσπάθεια του Κλκίς που μείωσε σε 25-24, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Με το σφύριγμα της λήξης η νίκη πανηγυρίστηκε δεόντως, από παίκτες, προπονητή και φιλάθλους. Ήταν μια νίκη ψυχολογίας για τον ΑΟΙ που έδειξε πολύ καλά στοιχεία που απορρέουν από την όρεξη των νεαρών παικτών, την εμπειρία των πιο παλιών και το πάθος όλων των αθλητών.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 5-8, 6-9, 10-9, 13-12 (ημίχρονο), 15-13, 17-17, 18-19, 19-20, 22-21, 25-24.

Διαιτησία: Λινάρδος - Στεφανίδης

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Ζιώγος, Μπογάς, Γότσης (2), Γκρουίδης, Κοσσάρας, Τζούκας (2), Χριστακόπουλος (4), Σκανδάλης (3), Σερασίδης (1), Εξάρχου, Νάκος (1), Εφαπλωματάς, Σήτας, Σίμος (2), Ζαμπαλάς (10).

ΓΑΣ Κιλκίς (Χαρίλαος Δενδράκης): Μαυρόπουλος (4), Παπαδόπουλος, Αναστασιαδής, Φυτανίδης, Τοκατζόγλου (1), Μιχαηλίδης, Καραβασίλης (4), Γιαβασίδης (1), Φαχουρίδης (3), Καρβουνίδης, Μπασιούκας, Μαυρόπουλος (3), Δεληγιάννης (8), Κοβλακας, Ευαγγελόπουλος.