Παρέμεινε στην Α2 ο ΑΟΙ, παρά την ήττα στην Πολίχνη

06.03.2016 Αναγνώστηκε 1397 φορές

Την παραμονή του στην Α2 κατηγορία ανδρών πανηγυρίζει ο ΑΟ Ιωαννίνων, ο οποίος ηττήθηκε μεν από τον Δία Πολίχνης με 32-29, ωστόσο επωφελήθηκε από την ήττα της Ασπίδας Ξάνθης με 28-26 από τον Άρη και θα βρίσκεται και του χρόνου στην ίδια κατηγορία.

Η ομάδα του Κώστα Χαρίση αγωνίστηκε με τρεις σημαντικές απουσίες στη Θεσσαλονίκη, αυτές των Γεωργίου, Ζαμπαλά και Πατραμάνη, ωστόσο παρά την ήττα με 32-29 από τον Δία Πολίχνης δέχτηκε ανέλπιστο δώρο από τον Άρη που αν και υποβιβασμένος επικράτησε με 28-26 της Ασπίδας Ξάνθης χαρίζοντας την παραμονή στην γιαννιώτικη ομάδα που παρέμεινε στην τέταρτη θέση από το τέλος παρά την ήττα της.

Σε ότι αφορά το παιχνίδι του ΑΟΙ στη Θεσσαλονίκη, ο Δίας Πολίχνης ήθελε το παιχνίδι από την πλευρά του για να παραμείνει στην τετράδα που δίνει εισιτήριο για τα play off ανόδου και πήρε από νωρίς προβάδισμα στο ματς με 8-5 στο 15' και 13-6 στο 20' ενώ με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου έφτασε και στο +8 την διαφοαρά (18-10).

Οι παίκτες του Κώστα Χαρίση, ο οποίος είχε δίπλα του στον πάγκο καθόλη τη διάρκεια του ματς τον πρόεδρο της ομάδας Γιάννη Καραμπίνα, έδειξαν πως στα τελευταία λεπτά θα μπορούσαν να κάνουν την έκπληξη καθώς 6’ πριν το τέλος είχαν ισοφαρίσει (27-27), αλλά τελικά ο Δίας πήρε το ματς, έχοντας μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Από τον 2ο Όμιλο της Α2, υποβιβάζονται σίγουρα στη Β΄ Εθνική κατηγορία ο Αρίων και ο Άρης, ενώ η Ξάνθη θα πρέπει να περιμένει να δει ποιες ομάδες θα υποβιβαστούν από την Α1, για να μάθει που θα συνεχίσει του χρόνου.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-3, 8-5, 13-6, 16-8, 18-10 (ημίχρονο), 19-13, 23-17, 24-18, 27-23, 28-27, 32-29.

Δίας Πολίχνης (Αποστόλης Κεχαγιάς): Χατζηγιαννίδης, Μασούρας, Τσιρογιάννης (4), Ανδρεαδάκης (2), Τραϊανός, Λυμπούδης (4), Ιλέρης (5), Μποσνακίδης (1), Μακέδας (4), Νικολαϊδης (6), Μπαντής (1), Αργυρόπουλος (3), Σαζακιάς (2), Παπαδόπουλος, Μαυρίδης, Θαναηλάκης.

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Φωτιάδης, Τσολίγκας, Λάκκας (1), Μιχαηλίδης (1), Δήμου, Γότσης (2), Χριστακόπουλος (9), Σκανδάλης (8), Δούγιας, Λιάτσος (6), Σίμος (1), Βέργος, Σερασίδης (1), Πανταζής.