ΑΟΙ για...φίλημα, 38-27 την Ασπίδα Ξάνθης (video)

16.02.2016 Αναγνώστηκε 1415 φορές

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και δείχνοντας χαρακτήρα αλλά και τις πραγματικές δυνατότητές του ο ΑΟΙ πήρε τη νίκη αλλά και την διαφορά καθώς επικράτησε με 38-27 της Ασπίδας Ξάνθης το απόγευμα του Σαββάτο στο κλειστό της Λιμνοπούλας.

Οι παίκτες του Κώστα Χαρίση έκαναν αυτό ακριβώς που έπρεπε παίζοντας δυνατή άμυνα και πετυχαίνοντας αποτελεσματικές επιθέσεις με πολλά εύκολα γκολ στον αιφνιδιασμό και έδειξαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης.

Οι Ξανθιώτες άντεξαν μόνο για 10 λεπτά με το σκορ να είναι στο 7-4, ενώ στη συνέχεια η διαφορά έφτασε στα 6 γκολ (12-6) στο 15’ και 13-8 στο 20’. Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Ξάνθης προσπάθησε να μειώσει αλλά οι Γιαννιώτες πήγαν προηγούμενοι με 17-12 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Κώστα Χαρίση, ανέβασαν και άλλο το ρυθμό τους και από το 45’ είχαν πετύχει τον αρχικό τους στόχο.
Με τους Ζαμπαλά, Γεωργίου, Σκανδάλη και Χριστακόπουλο να εκτελούν ο ΑΟΙ άνοιξε κι άλλο την διαφορά στο 23-15 και στο 24-17 στο 40’.

Η ομάδα της Ξάνθης κατέρρευσε στη συνέχεια και η διαφορά έφτασε στο +10 (28-18) στο 45’. Η μέγιστη διαφορά έφτασε στο +12 (31-19) με τους Ζαμπαλά και Σκανδάλη να προσφέρουν και θέαμα στην επίθεση.

Στα υπόλοιπα λεπτά οι Γιαννιώτες  συντήρησαν τη διαφορά με το ματς να ολοκληρώνεται με 38-27. Με το αποτέλεσμα αυτό ο ΑΟΙ υπερκάλυψε τη διαφορά των 5 γκολ (22-27) που είχε ηττηθεί στη Ξάνθη και ανέβηκε στους 11 βαθμούς, ένα πάνω από τους Ξανθιώτες ενώ και σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους ακρίτες έχει το πάνω χέρι.

Το επόμενο παιχνίδι του ΑΟΙ, που είναι κι αυτό κρίσιμο για την παραμονή στην Α2, είναι το ερχόμενο Σάββατο στις 18:00 με αντίπαλο τον Ζαφειράκη Νάουσας στο κλειστό της Λιμνοπούλας.

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 7-4, 12-6, 13-8, 15-11, 17-12 (ημίχρονο), 19-13, 24-17, 28-18, 31-21, 35-24, 38-27.

Α.Ο. Ιωαννίνων (Χαρίσης): Μέλλος, Φωτιάδης, Δήμου, Ζαμπαλάς (7), Λάκκας, Μιχαηλίδης, Γεωργίου (9), Χριστακόπουλος (4), Σκανδάλης (8), Δούγιας (3), Πατραμάνης, Λιάτσος (1), Σίμος (2), Βέργος, Γότσης (1), Σερασίδης (3).

Ασπίδα Ξάνθης (Βαφειάδης): Γκούντουλας (2), Βάκκας (1), Ναθαναηλίδης (3), Βαρδάκας, Καζαντζίδης (6), Μπέλλιας (1), Καραπαπάζογλου (1), Πατσιαβάς (1), Τζινεβής (5), Μπρατίδης (2), Πιστόλας (5), Ξενοπανάγος.