Δίκαιη ήττα για τον ΑΟΙ, 23-28 από τον Χιλιώτη Δράμας (video)

01.02.2016 Αναγνώστηκε 1270 φορές

Την ήττα γνώρισαν το απόγευμα του Σαββάτου οι άντρες του ΑΟΙ από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Χιλιώτη Δράμας με 23-28 για την 14η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας στο χάντμπολ.

Οι Δραμινοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση. Από την μία η ένταση που υπήρχε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα και από την άλλη η χαμένη ηρεμία των παικτών του Κώστα Χαρίση δεν επέτρεψαν στην γιαννιώτικη ομάδα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι παίκτες του ΑΟΙ έπαιζαν δυνατή άμυνα κρατώντας μέχρι και το 10' το σκορ στο 3-3, αλλά από εκεί και έπειτα οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 6-10 στο 20' και 10-15 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημόχρονο ο ΑΟΙ μπήκε δυνατά και μείωσε τη διαφορά στο - 3 (15-18) στο 37', ωστόσο η ομάδα της Δράμας έδειξε ψυχραιμία και έβρισκε λύσεις επιθετικά με τους Σπέντζο και Αντριέφσκι όποτε ο ΑΟΙ μείωνε τη διαφορά.

Αρνητικός πρωταγωνιστής στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο ένας εκ των δύο διαιτητών, ο οποίος πυροδότησε το κλίμα με κάποια..φαλτσοσφυρίγματα, με αποτέλεσμα οι Γιαννιώτες να χάσουν την αυτοσυγκέντρωσή τους και να μην μπορέσουν να κυνηγήσουν την Δράμα στο σκορ και μοιραία ήρθε το τελικό 23-28.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΟΙ ταξιδεύει στην Άρτα για το τοπικό ντέρμπι με τον Πρωτέα που θα γίνει το Σάββατο 6 Φεβρουαρίου στις 18:00.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-3, 4-7, 6-9, 7-13, 10-15 (ημίχρονο), 14-18, 17-22, 18-24, 19-25, 21-27, 23-28 (τελ).

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Φωτιάδης, Μιχαηλίδης, Ζαμπαλάς (6), Λάκκας (2), Σίμος (1), Γεωργίου (7), Χριστακόπουλος (2), Τζούκας, Δούγιας (3), Πατραμάνης (1), Λιάτσος (1), Σήτας, Νάκος, Παναγιώτου.

Χιλιώτης Δράμας (Σάββας Δεμερτζίδης): Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου, Χαϊτίδης (3), Κοσταμαρικόγλου (4), Βαλαβάνης (2), Κουρτίδης, Αντριέφσκι (5), Σπέντζος (6), Τσιτσίγκος (1), Θωμίδης (2), Μέλκος, Κουρουτζίδης, Γιάγκου, Τορνικίζης, Κοβογλανίδης (5), Φραγκούλης.