Ισόπαλες οι γυναίκες του ΑΟΙ, 22-22 με τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας (video)

25.01.2016 Αναγνώστηκε 985 φορές

Παρά το κακό ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο οι γυναίκες του ΑΟ Ιωαννίνων βελτιώθηκαν στην επανάληψη και έφτασαν στην ισοπαλία 22-22 με τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας, ενώ λίγο έλειψε να πάρουν και τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας γυναικών.

Οι γυναίκες του ΑΟΙ μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι με τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας με αποτέλεσμα να δεχτούν εύκολα γκολ λόγω της κακής άμυνας, ενώ και στην επίθεση οι επιλογές δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές. Οι παίκτριες του Αρίωνα εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα του ΑΟΙ και έτσι πήραν προβάδισμα με 3-5 στο 10', με 7-10 στο 25' και 10-12 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι παίκτριες του Κώστα Χαρίση αφυπνίστηκαν και με ένα δυνατό σερί έκαναν το 14-14 στο 40’. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και συνεχώς ισοπαλία. Ο ΑΟΙ έπαιξε σαφώς καλύτερη άμυνα, αλλά οι λανθασμένες επιλογές των γυναικών της τοπικής ομάδας συνεχίστηκαν, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Αρίωνα να πετυχαίνει εύκολα γκολ στον αιφνιδιασμό.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού ο ΑΟΙ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη ωστόσο το σουτ της Κυριαζή σταμάτησε στα χέρια των γυναικών του Αρίωνα και η ισοπαλία έμεινε μέχρι το τέλος.

Ο ΑΟΙ στα τελευταία δευτερόλεπτα είχε μεν την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, ωστόσο, οι παίκτριες των Ιωαννίνων, έκαναν λάθος επιλογή στην επίθεση με αποτέλεσμα το παιχνίδι να τελειώσει ισόπαλο, 22-22.

Το επόμενο παιχνίδι για τις γυναίκες του ΑΟΙ είναι και πάλι εντός έδρας, την Κυριακή στις 18:00, με αντίπαλο την Κοζάνη καθώς αρχίζει ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 6-7, 7-10, 10-12 (ημίχρονο), 10-13, 14-14, 17-17, 18-18, 20-20, 22-22.

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Βλαχοπούλου, Κεΐσογλου, Δούμπου (2), Καρυοφύλλη, Μπλίζου, Μητκάνη (1), Εφαπλωματά, Λιάκου, Ιωάννου (9), Κυριαζή (3), Viler (1), Τσελέπη (1), Γκόγκου, Ζαμπαλά, Κάππη, Ιωαννίδου (5).

Αρίων Πτολεμαΐδας (Σωκράτης Βακάλης): Τριανταφυλλίδου, Μπουμπουλίδου, Χατζηιωάννου (3), Γιόβη (9), Ακριτίδου (1), Τάνγκα (1), Τσερέπη, Αθανασίου, Αμανατίδου (4), Θεοφυλακτίδου, Τριανταφυλλίδου (1), Τσερέπη (2), Γιετρίδου, Ζώρου, Τσανακσίδου, Νικολαΐδου (1).