Επιστροφή στις νίκες για τους άνδρες του ΑΟΙ, 27-23 τον Άρη (video)

20.12.2015 Αναγνώστηκε 1048 φορές

Στις νίκες επέστρεψαν οι άνδρες του ΑΟΙ μετά από σερί αρνητικών αποτελεσμάτων καθώς επικράτησαν του Άρη με 27-23 το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Λιμνοπούλας για την 10η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας των ανδρών στο χάντμπολ και έκλεισαν νικηφόρα το 2015.

Οι παίκτες του Κώστα Χαρίση πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση, είχαν από το πρώτο λεπτό το προβάδισμα στο σκορ και με οδηγούς τους Γεωργίου, Σκανδάλη και Λιάτσο έφτασαν στην επικράτηση πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, παρουσία πολλών φιλάθλων που έσπευσαν να ενισχύουν τον ΑΟΙ καθώς γνώριζαν την κρισιμότητα του παιχνιδιού με τους Θεσσαλονικείς αφού σε περίπτωση ήττας η γιαννιώτικη ομάδα θα έμπαινε σε περιπέτειες.

Το πρώτο πεντάλεπτο κύλισε με τις δυο ομάδες να χάνουν εύκολες επιθέσεις, ωστόσο στη συνέχεια ο ΑΟΙ πήρε μπροστά και προηγήθηκε 4-1 στο 9' και 7-5 στο 15' με πρωταγωνιστή στο σκοράρισμα τον Γεωργίου. Οι δυνατές άμυνες και η πολύ καλή εμφάνιση του τερματοφύλακα Φωτιάδη που έκανε ορισμένες εντυπωσιακές επεμβάσεις έφεραν τη διαφορά στο +6 (14-8) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του ΑΟΙ μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στο 18-13 στο 40' και να προηγούνται με 20-16 στο 45'. Ο Άρης επιχείρησε να αντιδράσει στο τελευταίο τέταρτο και μείωσε τη διαφορά στο 22-19 στο 50' όμως οι Γιαννιώτες αντέδρασαν ψύχραιμα και με αποτελεσματικές επιθέσεις έφεραν το σκορ στο 25-20 στο 55' και πανηγύρισαν τη νίκη με το 27-23 να είναι το τελικό σκορ.

Μετά τις διακοπές των γιορτών ο ΑΟΙ ταξιδεύει στην Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει στην Πυλαία την Κυριακή 10 Ιανουαρίου την τοπική ομάδα για την 11η αγωνιστική, σε ένα ματς που θα αρχίσει στις 18:00.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 7-5, 10-5, 12-6, 14-8, 15-11, 18-12, 20-16, 22-19, 25-20, 27-23.

ΑΟ Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Τσανέλης, Φωτιάδης, Τσολίγκας, Ζαμπαλάς (1), Σερασίδης (1), Σίμος, Γεωργίου (10), Δήμου, Σκανδάλης (7), Δούγιας, Πατραμάνης (2), Λιάτσος (6), Μιχαηλίδης, Γότσης, Σήτας, Νάκος.

Άρης (Κώστας Κοκτσίδης): Μολφέτας (1), Τσαγκαράκης (5), Αργυρόπουλος, Παπατέρλου, Ψομαθιανός (3), Κοέν, Γιαβρόγλου, Καλιανίδης (8), Μεϊμαρίδης, Τσιρτσουρίδης, Μουρατίδης, Πάνος, Δινάλης, Παπαχρήστου (1), Αδαμίδης (5), Μουρτζινός.