Απτόητες οι γυναίκες του ΑΟΙ, 26-24 τον Φέρωνα (video)

20.12.2015 Αναγνώστηκε 1234 φορές

Την τρίτη τους νίκη πανηγύρισαν το απόγευμα του Σαββάτου οι γυναίκες του ΑΟΙ καθώς ξεπέρασαν το εμπόδιο του Φέρωνα Βέροιας και επικράτησαν με 26-24 για την 5η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας γυναικών στο χάντμπολ. Μετά τις γιορτές τα κορίτσια του ΑΟΙ ταξιδεύουν στη Βέροια για το ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου με τον Φίλιππο.

Η ομάδα του Κώστα Χαρίση είχε το προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού, ωστόσο ο Φέρωνας πάλεψε το ματς και ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Ο ΑΟΙ προηγήθηκε 3-2 στο 10', 5-4 στο 15' και 9-7 στο 25'. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στο +4 (12-8) για την γιαννιώτικη ομάδα χάρη στις δυνατές άμυνες και τις αποτελεσματικές επιθέσεις.

Τα κορίτσια του ΑΟΙ μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και αύξησαν τη διαφορά στο 15-10 στο 40’ και στο 21-17 στο 50’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Βέροιας πάλεψε το παιχνίδι και κάποιες λανθασμένες επιλογές του ΑΟΙ στην επίθεση έφεραν τον Φέρωνα σε απόσταση αναπνοής στο 24-22 στο 55’ και στο 25-24 στο 58'.

Στο τελευταίο δίλεπτο όμως τα κορίτσια του ΑΟΙ έδειξαν ψυχραιμία και αποφασιστικότητα και με γκολ της Μαρίας Ιωάννου «καθάρισαν» το ματς για το τελικό 26-24.

Μετά τη διακοπή για τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, οι γυναίκες του Κώστα Χαρίση δίνουν ένα πολύ σπουδαίο παιχνίδι καθώς αντιμετωπίζουν στις 16 Ιανουαρίου στη Βέροια τον Φίλιππο στο ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου που θα αρχίσει στις 18:00.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-1, 5-4, 6-5, 9-7, 12-8, 13-9, 15-10, 18-14, 21-17, 24-22, 26-24

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Βλαχοπούλου, Κεϊσογλου, Ιωαννίδου (6), Δούμπου (1), Καρυοφύλλη (1), Μπλίζου, Μητκάνη (3), Εφαπλωματά, Λιάκου, Τζελέπη, Κυριαζή (3), Viler (7), Παπαθανασίου, Ζαμπαλά, Ιωάννου (5), Κάππη.

Α.Π.Σ. Φέρωνας Βέροιας (Γιώργος Τσικίνας): Κέρμη (6), Λούρη (9), Ματουλοπούλου (1), Γιαννακοβίτου, Ζαγκλιβέρη, Κυριακίδου, Κυρικλίδου (3), Ανδρονικίδου (1), Καρανάτσου (1), Εμμανουηλίδου (3), Κατσικαρώνη.