Άνετη νίκη για τις γυναίκες του ΑΟΙ, 33-13 τον Φαίακα Κέρκυρας

23.11.2015 Αναγνώστηκε 1313 φορές

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα χάντμπολ της Α2 κατηγορίας πέτυχαν το απόγευμα του Σαββάτου οι γυναίκες του ΑΟ Ιωαννίνων που επιβλήθηκαν άνετα του Φαίακα Κέρκυρας με το εντυπωσιακό 33-13.

Η ομάδα του Κώστα Χαρίση μπήκε από την αρχή του παιχνιδιού δυνατά και με καλές άμυνες και αποτελεσματικές επιθέσεις πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι γυναίκες του ΑΟΙ προηγήθηκαν με 6-1. Οι καλές άμυνες και οι εντυπωσιακές επεμβάσεις της τερματοφύλακα Έφης Βλαχοπούλου, έφεραν το σκορ στο 12-3 στο 25' και στο 14-6 στο ημίχρονο.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι Γιαννιώτισες όχι μόνο δεν αρκέστηκαν στη μεγάλη διαφορά αλλά διεύρυναν και άλλο το σκορ. Με οργανωτή και οδηγό την Τέτα Ιωάννου και τις Κατερίνα Κυριαζή και Σοφία Μαββίδου να ακολουθούν στο σκοράρισμα η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +18 (28-11) στο 55' και στο εντυπωσιακό +20 στο τελικό 33-13.
Την επόμενη αγωνιστική η γυναικεία ομάδα του ΑΟΙ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Α.Ο.Α Καστοριάς το Σάββατο 5 Δεκεμβρίου.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-1, 9-3, 10-3, 12-3, 14-6, 17-7, 19-8, 22-10, 25-11, 29-11, 33-13.

ΑΟΙ (Χαρίσης): Βλαχοπούλου, Κεϊσογλου, Ιωαννίδου (4), Μητκάνη (2), Νίκου, Μπλίζου, Εφαπλωματά, Λιάκου (1), Μαββίδου (5), Κυριαζή (8), Viler (2), Παπαθανασίου (1), Γκόγκου, Ζαμπαλά (1), Ιωάννου (9), Κάππη.

Α.Ο. ΦΑΙΑΞ (Τριβιζάς): Μαυροχή (4), Ντάλλα, Μάμαλου, Νικολαϊδου (2), Κολοβού (2), Βαπτισμα, Γκινίκα, Κομιανού, Κατσώλη, Πάντου (1), Χονδρογιάννη (2), Πεπόνη (1), Gjata (1), Τσάβου, Θεοδώρου.