Ήττα για γυναίκες του ΑΟΙ, 27-19 στην Κοζάνη

16.11.2015 Αναγνώστηκε 1312 φορές

Την ήττα με 27-19 γνώρισαν οι γυναίκες του ΑΟΙ το βράδυ της Κυριακής στην Κοζάνη από τον τοπικό Εθνικό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος γυναικών της Α2 κατηγορίας.

Η ομάδα του Κώστα Χαρίση αγωνίστηκε δυνατά, αλλά κάποια αμυντικά λάθη οδήγησαν στην ήττα, απέναντι σε μια ομάδα που στο περσινό πρωτάθλημα αγωνιζόταν στην Α1 κατηγορία. Οι γυναίκες του ΑΟΙ, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο πεντάλεπτο κατάφεραν να προηγηθούν, ενώ μέχρι και το 4ο πεντάλεπτο ήταν κοντά στο σκορ. Ωστόσο, τα πρώτα λάθη, έκριναν τη ροή του αγώνα στο ημίχρονο, το οποίο έληξε με σκορ 16-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο η γιαννιώτικη ομάδα, ακολουθούσε στο σκορ την γηπεδούχο, και με δυνατές άμυνες τα κορίτσια του Κώστα Χαρίση, πέτυχαν ένα συνολικό σκορ 11-10, γνωρίζοντας τελικά την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 27-19.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-3, 7-5, 9-6, 13-8, 16-9, 19-12, 20-13, 22-14, 22-15, 25-15, 27-19.

Εθνικός Κοζάνης: Τσαμπούρη, Δημητριάδου, Διαφά, Παπαδοπούλου, Ζάμκου, Μανακίτσα, Παπαντωνίου (1), Μπαλασούδη, Σουλίου (8), Γκαμπουρά (8), Τζήμου, Ταρνανίδου (2), Μπούκου, Στάμου (5), Στεφανίδου (3).

ΑΟΙ (Κ. Χαρίσης): Βλαχοπούλου, Κεΐσογλου, Ιωαννίδου (4), Μπλίζου (2), Καρυοφύλλη (1), Δούμπου, Νίκου, Εφαπλωματά, Μητκάνη, Μαββίδου (4), Κυριαζή (2), Ιωάννου (6), Παπαθανασίου, Γκόγκου, Ζαμπαλά, Τσεμπερλίδου.

Επόμενο παιχνίδι για τις γυναίκες του ΑΟΙ, το Σάββατο 21 Νοεμβρίου, στις 16.00 στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λιμνοπούλας, όπου αντιμετωπίζουν τον Φαίακα Κέρκυρας.