Πρεμιέρα με νίκη στη Θεσσαλονίκη ο Α.Ο. Ιωαννίνων

18.10.2015 Αναγνώστηκε 1228 φορές

Με σπουδαία νίκη στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών ο ΑΟ Ιωαννίνων καθώς επικράτησε 26-27 του Άρη στο κλειστό της Μίκρας.

Το παιχνίδι ήταν μέχρι στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και σε πολλά χρονικά σημεία το ματς ήταν ισοπαλία. Στο 25' ο Άρης προηγήθηκε με 13-9 και πήγε προηγούμενος με 14-12 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι παίκτες του προπονητικού διδύμου Χαρίση και Μανίκη μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη, έσφιξαν την άμυνα τους και είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση.  Προηγήθηκαν 19-20 στο 45' και 23-24 στο 55'. Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν για την ισοφάριση αλλά ένα γκολ του Ζαμπαλά έκανε το 25-27 και το μόνο που κατάφερε ο Άρης ήταν να μειώσει στο τελικό 26-27.

Σπουδαία επιτυχία για τον ΑΟΙ και ξεκίνημα με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα της Α2, με τους Γιαννιώτες φέτος να έχουν βάλει ψηλά τον πήχη μετά τις αλλαγές που έγιναν σε διοικητικό καιο οργανωτικό επίπεδο.

Διαιτησία: Κατσίκης - Μιχαηλίδης

Άρης Θεσσαλονίκης:  Ρούσος, Μολφέτας, Τσαγκαράκης 6, Βιτάνογλου 5, Παπατέρπου, Ψωμαθιανός, Γιαβρόγλου 3, Καλιανίδης 6, Γεωργεβιτς 1,  Ντόβας 1, Δινάλης 2, Παπαχρήστου 1, Αδαμίδης 1.

ΑΟ Ιωαννίνων (Χαρίσης- Μανίκης):  Μέλλος, Φωτιάδης, Σήτας, Λιάτσος 6, Χριστακόπουλος 5, Σκανδάλης 3, Γεωργίου 5, Δούγιας, Μιχαηλίδης, Πατραμάνης, Τσαμπούρης, Παντέλης-Τσολίκας, Τσοβίλης 1, Ζαμπαλάς 4, Σίμος, Σερασίδης 3.,