LIVE (ΤΕΛΙΚΟ) Θύελλα Κατσικάς-Πιερικός 0-1

Παρακολουθήστε ζωντανά από το γήπεδο Κατσικάς την αναμέτρηση Θύελλα Κατσικάς-Πιερικός για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας σε περιγραφή και σχολιασμό των Χρήστου Καλύβα και Αγγελικής Σιώλου.

Θύελλα Κατσικάς (Νίκος Γκούρας): Θεμελής, Μελιγγιώτης, Πάκος, Βασιλάκης, Λόκας, Πότσης, Σκανδάλης, Εμβραΐζογλου, Μελιόπουλος, Τουρμούσογλου, Ρίζος.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Μπλέτσος, Κωσταμένας, Συμεωνίδης, Πολυχρόνης, Κατζιώτης, Νικολάου.

Πιερικός (Γιώργος Καμπερίδης):Μπαλάφας, Χατζηκωνσταντίνου, Δεληγιάννης, Μαραγκός, Μακρίδης, ,Μαυρίδης, Μυρωτής, Κατσαβάκης, Μιτακίδης, Κυπαρίσσης, Μπαλογιάννης.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Τσακνάκης, Καλαιτζής, Κουρνούτης, Κόντος, Κραγιόπουλος, Κωνσταντινίδης, Παπαδημητρίου, Στραβογιάννης, Παπαδόπουλος.

Διαιτησία: Ρηγόπουλος (Ζουρνατζίδης-Καλινιώτης) Ημαθίας

Έναρξη του αγώνα

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε πριν την έναρξη του παιχνιδιού, στην μνήμη του Γιώργου Βαρτζιώτη, πρώην αρχηγού της Θύελλας Κατσικά.

Αρχηγός είναι ο Χρήστος Σκανδάλης για την Θύελλα Κατσικάς.

Στα πρώτα δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 13΄ η πρώτη καλή στιγμή για την Κατσικά, με τον Βασιλάκη από κόρνερ του Εμβραΐζογλου και την αντίπαλη άμυνα να διώχνει πάνω στην γραμμή, μένοντας το 0-0

Στο 16΄ο Τουρμούσογλου επιχείρησε το σουτ και ο Μπαλάφας μπλόκαρε χωρίς δυσκολία.

Στο 27΄ ο Εμβραΐζογλου πάσαρε στον Σκανδάλη, εκείνος με σουτ έστειλε την μπάλα έλαχιστα άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 33΄ φάση διαρκείας για την Θύελλα με τους Βασιλάκη και Πότση με σουτ εντός περιοχής να βρίσκουν σε σώματα και να χάνουν μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν στο ματς.

Στο 35' το σουτ του Μπαλογιάννη μπλόκαρε ο Θεμελής.

Στο 40΄από χτύπημα φάουλ του Κατσαβάκη η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Λήξη ημιχρόνου, με την ομάδα της Θύελλας να είναι καλύτερη στα πρώτα 45 λεπτά, έχοντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες και την κατοχή της μπάλας.

Επανέναρξη του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν την πρώτη αλλαγή στο ματς, μπαίνοντας ο Κραγιόπουλος στην θέση του Μαραγκού.

Σε φάση ανύποπτη στο 52΄ το σουτ του  Κραγιοπουλου από το κέντρο σχεδόν του γηπέδου, σταματησε στο οριζόντιο δοκάρι του Θεμελή

Στο 54΄ το σουτ του Μυρώτη απέκρουσε ο Θεμελής.

Εκτέλεση φάουλ του Μπαλογιάννη για την ομάδα του Πιερικού, κι ο Θεμελής μπλόκαρε την μπάλα στο 56΄

Δεύτερη αλλαγή για τον Πιερικό, με τον Καλαιτζή να περνά στην θέση του Μπαλογιάννη στο 58΄

Στο 60΄ σουτ του Μελιγγιώτη απέκρουσε ο Μπαλάφας με τα ακροδάχτυλα.

Σουτ του Πάκου στο 64΄ πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 73΄ φάουλ του Κατσαβάκη απομάκρυνε ο Βασιλάκης, στην εξέλιξη της φάσης ο Μαυρίδης έκανε το σουτ και μπλόκαρε ο Θεμελής.

Στο 78΄ ο Κατσαβάκης με σουτ κέρδισε κόρνερ από την εκτέλεση του οποίου δεν βγήκε τίποτα για την ομάδα του Πιερικού.

Στο 85΄ γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Πότση στον Εμβραΐζογλου, εκείνος δίνει μπαλιά ακριβείας στον Τουρμούσογλου με την κεφαλιά του τελευταίου να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Στο 88΄ ο Κατσαβάκης πέρασε τους πάντες μπήκε στην περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Κυπαρίσση το σουτ του οποίου πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 89΄ ο Θεμελής απέκρουσε τα σουτ των Κατσαβάκη και Κυπαρίσση, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

ΓΚΟΛ για τον Πιερικό στο 90΄ με την κεφαλιά του Κραγιοπουλου, από κόρνερ του Κατσαβάκη για το 0-1

Το παιχνίδι βρίσκεται στις καθυστερήσεις.

Αλλαγές για την Κατσικά, με τον Μπλέτσα να παίρνει την θέση του Μελιόπουλου και ο Κατζιώτης στην θέση του Εμβραΐζογλου.

Στην β φάση του κυπέλλου Ελλάδας συνεχίζει ο Πιερικός,η Θύελλα Κατσικάς το πάλεψε, είχε ευκαιρίες αλλά γνώρισε τον αποκλεισμό στο φινάλε με γκολ του Κραγιοπουλου.

Πλέον η ομάδα του Νίκου Γκούρα επικεντρώνεται στο ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος στις 10 Σεπτεμβρίου με αντίπαλο τον Πιερικό και πάλι εντός έδρας