LIVE(Τελικό) Θύελλα Κατσικάς-Α.Ε. Λευκίμμης 0-0

16.05.2021 Αναγνώστηκε 1412 φορές

Παρακολουθήστε LIVE από το Δημοτικό Γήπεδο Κατσικάς την αναμέτρηση Θύελλα Κατσικάς-Α.Ε.Λευκίμμης για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής σε περιγραφή και σχολιασμό του Νίκου Γιωτίτσα.

Η ομάδα του Νίκου Γκούρα έχει 7 βαθμούς και στοχεύει σήμερα στην τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα ώστε να παραμείνει στο κόλπο της παραμονής στην κατηγορία.

Από την άλλη, η Λευκίμμη ισοβαθμεί στην κορυφή της βαθμολογίας με το Καναλάκι με 19 βαθμούς.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια

17.00

ΠΑΣ Θύελλα 2015- Αμβρακικός Λουτρού

Τηλυκράτης- Μεσολόγγι

15.00 Κέρκυρα-ΠΑΣ Πρέβεζα

Αναγέννηση Άρτας- Αστέρας Καληραχης

Τα παιχνίδια Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας- Καναλάκι και ΟΦΑΜ-Παναγρινιακος αναβλήθηκαν λόγω κρουσμάτων.

Οι συνθέσεις

Θύελλα Κατσικάς (Νίκος Γκούρας): Πατσιούρας, Ψαρράς, Λισγάρας, Κολιούσης, Πάνος, Τσουμάνης, Γούλας, Φαρμάκης, Μπλέτσας, Παπαρούνας, Πολυχρόνης.

Στον πάγκο είναι οι Μελιγγιώτης, Ρίζος, Μαρούλης, Μάντζιος, Μιχαηλίδης, Νάνος, Τουρμούσογλου, Θέμος, Πάκος.

Α.Ε.Λευκίμμης (Παναγιώτης Κορομποκης):Γκάκος, Γρηγοριάδης, Μουζακίτης, Λαμπόρντα,Ματσοβίλα, Κιπτίου Κ,Λουβρος, Τσεβανέδης, Πανταζής, Κωνσταντινίδης, Κουλούρης Ν.

Στον πάγκο είναι οι Βασιλάκης, Θεοδωράκης, Πλασκασοβίτης, Κουλούρης Α, Κουρής, Σαμοίλης,Κοτίνας, Γαρδικιώτης.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Χαράλαμπος Αθανασίου με βοηθούς τους Δημήτριο Μάνο και Παναγιώτη Βατό όλοι από την Άρτα.

Έναρξη αγώνα

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του Σπύρου Κολτσίδα που υπηρέτησε για χρόνια τη Θύελλα από πολλά πόστα.

Με διάταξη 4-2-3-1 προτίμησε να παρατάξει τη Θύελλα ο Νίκος Γκούρας.

Σουτ του Λισγάρα στο 3' μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Λευκίμμης.

Εκτέλεση φάουλ του Κιπτίου στο 14' απέκρουσε ο Πατσιούρας και η μπάλα στη συνέχεια βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Άνοιξε το σκορ στην Κέρκυρα. Η Κασσιόπη προηγείται με 1-0 του ΠΑΣ Πρέβεζα.

Πολύ καλή στιγμή για την ομάδα της Λευκίμμης στο 27'.

Ο Γρηγοριάδης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κιπτίου προ κενής εστίας δεν έκανε την προβολή, η μπάλα έφτασε στον Τσεβανέδη που σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

ΤΕΛΙΚΟ ΚΕΡΚΥΡΑ-ΠΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑ 1-0

Νέα καλή στιγμή για τη Λευκίμμη στο 34'.

Από σέντρα του Τσεβανέδη, ο Κιπτίου με κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και την απομάκρυνε σωτήρια ο Λισγάρας.

Πρώτη αλλαγή για τη Λευκίμμη. Ο Σπίνουλας περνάει εντός αγωνιστικού χώρου στη θέση του τραυματία Λούβρου.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Θύελλα Κατσικάς και Λευκίμμη πηγαίνουν ισόπαλες με σκορ 0-0 στα αποδυτήρια.

Έναρξη δευτέρου μέρους

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ολιγόλεπτη καθυστέρηση μιας και ο διαιτητής της αναμέτρησης ζήτησε από τους υπεύθυνους της ομάδας να απομακρυνθούν όσοι βρίσκονται στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου.

Εκτέλεση φάουλ του Κολιούση στο 48' με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Γκάκος.

Πρώτη αλλαγή για τη Θύελλα στο 54'. Βγήκε ο Πολυχρόνης και μπήκε στη θέση του ο Μελιγγιώτης.

Στατική φάση για τη Θύελλα με τον Τσουμάνη να εκτελεί το φάουλ και τον Γκάκο να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

Ημίχρονο στο γήπεδο της ΕΠΣΗΠ. Γιάννενα WFC-Δόξα 2016 0-0 για την Α΄ Εθνική Γυναικών.

Πιο καλά στέκεται σε αυτά τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά της αναμέτρησης η Θύελλα που προσπαθεί από στατικές φάσεις κυρίως να απειλήσει την αντίπαλη εστία, ενώ σε αυτό το διάστημα δεν έχει απειληθεί, δίνοντας την απαιτούμενη προσοχή στα μετόπισθεν.

Μακρινό σουτ του Γούλα στο 69' μπλοκάρει εύκολα ο γκολκίπερ της Λευκίμμης.

Δεύτερη αλλαγή για τη Θύελλα. Ο Νάνος μπαίνει στη θέση του Γούλα στο 74'.

Αλλαγή και για τη Λευκίμμη. Ο Θεοδωράκης μπαίνει στο ματς αντί του Ν. Κουλούρη.

Στο 75' από μπαλιά του Θεοδωράκη, ο Κιπτίου με ωραία ενέργεια έκανε τη σέντρα σουτ αλλά βγήκε ο Πατσιούρας και μπλοκαρε τη μπάλα.

Έχουμε μπει ήδη στο τελευταίο δεκάλεπτο στο Δημοτικό Γήπεδο Κατσικάς σε ένα παιχνίδι που ειδικά στην επανάληψη δεν υπάρχουν φάσεις αλλά από την άλλη η Θύελλα τα έχει πάει καλά στο αμυντικό κομμάτι.

Αλλαγή για τη Θύελλα στο 81'. Ο Πάκος μπαίνει αντί του Νάνου.

Διπλή αλλαγή στο 81' για τη Λευκίμμη. Μπαίνουν οι Άγγελος Κουλούρης και Βασιλάκης στις θέσεις των Κωνσταντινίδη και Σπίνουλα.

Καλή στιγμή στο 85' για τη Λευκίμμη. Ο Κιπτίου έκανε το σουτ αλλά ο Πατσιούρας έδιωξε σωτήρια τη μπάλα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Με σκορ 0-1 προηγείται ο Αμβρακικός Λουτρού της Θύελλας 2015.

Έχει συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, παραμένει το 0-0 στην Κατσικά.

Εκτέλεσε φάουλ ο Φαρμάκης, μπλοκαρε τη μπάλα ο Γκάκος.

Καλή στιγμή για τη Θύελλα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά ο Κολιούσης, ο Μπλέτσας πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Λήξη της αναμέτρησης στο Δημοτικό Γήπεδο Κατσικάς. Θύελλα Κατσικάς-Λευκίμμη 0-0.

Αήττητη για τρίτο σερί ματς για τη Θύελλα Κατσικάς που πλέον έχει 8 βαθμούς, ενώ η Λευκίμμη έχει 20 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με παιχνίδι παραπάνω.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λευκίμμη είχε δυο με τρεις καλές στιγμές να πετύχει το γκολ, στην επανάληψη η Θύελλα στάθηκε πολύ καλά στο ανασταλτικό κομμάτι και περιόρισε σημαντικά τον αντίπαλο.