Με ψηλά το κεφάλι ο ΠΑΟΚ, βαριά ήττα για Αστέρα

10.12.2015 Αναγνώστηκε 1288 φορές

Από την προηγούμενη αγωνιστική είχε ξεκαθαρίσει το τοπίο για τις ελληνικές ομάδες στο Europa League δηλαδή τον ΠΑΟΚ και τον Αστέρα Τρίπολης που δεν μπόρεσαν να προκριθούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Σήμερα διεξήχθη η τελευταία αγωνιστική των ομίλων με τους εκπροσώπους μας να τίθενται αντιμέτωπες με τις δυο γερμανικές ομάδες των ομίλων τους τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει στο Ντόρτμουντ την Μπορούσια και τον Αστέρα να φιλοξενεί στο "Θ. Κολοκοτρώνης" την Σάλκε.

Ο ΠΑΟΚ είπε αντίο στον θεσμό με ψηλά το κεφάλι καθώς πέτυχε αυτό που έμοιαζε ακατόρθωτο να νικήσει δηλαδή στην Βεστφαλία την Ντόρτμουντ με 0-1, όταν δυο εβδομάδες νωρίτερα αδυνατούσε να νικήσει την Γκαμπάλα από το Αζερμπαϊτζάν. Ο Δικέφαλος σκόραρε στο 33' με τον Μακ και έφυγε έτσι νικητής από την Γερμανία και δεν ολοκλήρωσε έτσι χωρίς νίκη το γκρουπ, ενώ στέρησε από τους Γερμανούς την πρωτιά του ομίλου καθώς στο άλλο παιχνίδι η Κράσνονταρ όπως αναμενόταν νίκησε 0-3 την Γκαμπάλα.

Αντίθετα αντίο με βαριά εντός έδρας ήττα για τον Αστέρα Τρίπολης με αντίπαλο την Σάλκε με σκορ 0-4 με τους Αρκάδες να κρατούν το 0-0 στο πρώτο μισάωρο όμως τα δυο τέρματα που δέχτηκαν μέχρι το ημίχρονο τους έκοψαν τα πόδια, ενώ στην επανάληψη η Σάλκε με άλλα δυο τέρματα έφτασε στο τελικό 0-4 με την ομάδα του Βεργέτη να ολοκληρώνει την παρουσία της με 4 βαθμούς. Στην άλλη αναμέτρηση η Σπάρτα Πράγας νίκησε στην Κύπρο τον ΑΠΟΕΛ με 3-1 παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο ημίχρονο.

Σε άλλα ενδιαφέροντα παιχνίδια στον δεύτερο όμιλο η Λίβερπουλ με την Σιόν στην έδρα της ελβετικής ομάδας δεν θέλησαν να ρισκάρουν και με το βολικό 0-0 πέρασαν παρέα στους "32" του θεσμού, ενώ Φενερμπαχτσέ και Μίντιλαντ παρότι προηγήθηκαν των Σέλτικ και Κλαμπ Μπριζ για τον πρώτο και τρίτο όμιλο αντίστοιχα ισοφαρίστηκαν, με τους Τούρκους να μένουν και με παίκτη λιγότερο και πανηγύρισαν με τα τελικά 1-1 τις προκρίσεις τους στην επόμενη φάση.

Ματς για γερά νεύρα ήταν αυτό ανάμεσα στην Σπόρτινγκ και την Μπεσίκτας για τον όγδοο όμιλο με την ομάδα της Πορτογαλίας να θέλει μόνο την νίκη για να προκριθεί, ενώ οι Τούρκοι περνούσαν και με ισοπαλία.

Ύστερα από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο στην επανάληψη η Μπεσίκτας προηγήθηκε 0-1 με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και έδειχνε να καθαρίζει την υπόθεση όμως οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας έκαναν το 0-1 3-1 μέσα σε 11 λεπτά και πήραν εν τέλει μια πανηγυρική πρόκριση, ενώ μεγάλη πρόκριση και για τον δωδέκατο όμιλο πανηγύρισε η Άουγκσμπουργκ που νίκησε στο Βελιγράδι την Παρτιζάν με σκορ 1-3, ισοβάθμησε μαζί της και πήρε την πρόκριση καθώς υπερτερούσε στην μεταξύ τους ισοβαθμία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των ομίλων του Europa League: