Ελπίδα για Αστέρα Τρίπολης, δυσκόλεψε για ΠΑΟΚ

05.11.2015 Αναγνώστηκε 1473 φορές

Την πρώτη του νίκη στο φετινό Europa League, αλλά και την πρώτη φετινή των δυο εκπροσώπων της Ελλάδος στο Europa League, σημείωσε ο Αστέρας Τρίπολης απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, ενώ δυσκόλεψε η κατάσταση για τον ΠΑΟΚ μετά την ήττα στην Ρωσία από την Κράσνονταρ.

Στην Αρκαδία λοιπόν και στο "Θ. Κολοκοτρώνης" τη νίκη και μόνο αυτή ήθελε η ομάδα του Αστέρα απέναντι στον ΑΠΟΕΛ και τα κατάφερε με σκορ 2-0, αγαπημένο του Αστέρα καθώς και πέρσι είχε νικήσει με αυτό το σκορ την Παρτιζάν, καθαρίζοντας την αναμέτρηση από το πρώτο ημίχρονο.

Με γκολ από τα αποδυτήρια του Μπερτόλιο η ομάδα του Βεργέτη άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Γιάννου με κεφαλιά έδωσε αέρα δυο τερμάτων στον Αστέρα που ήξερε ότι είχε γίνει το αφεντικό του αγώνα και με σωστή διαχείριση κράτησε το 2-0.

Σε ένα ματς που σημαδεύτηκε με πολλές διακοπές λόγω ρίψης φωτοβολίδων των οπαδών του ΑΠΟΕΛ, ενώ μια εξ αυτών βρήκε το τέρμα του Θεοδωρόπουλου δημιουργώντας εστία φωτιάς που έφερε και την μεγάλη διακοπή στα μέσα της επανάληψης με την αναμέτρηση να διακόπτεται και στο πρώτο ημίχρονο.

Το τελικό 2-0 έδωσε ελπίδες και πάλι στους Αρκάδες, αλλά οι τελευταίοι, μετά το βολικό για τους αντιπάλους 1-1 στην Πράγα ανάμεσα στην Σπάρτα και την Σάλκε που διατήρησε Γερμανούς και Τσέχους στις δυο πρώτες θέσεις, θα πρέπει να πάνε στην Πράγα την επόμενη αγωνιστική και να νικήσουν την Σπάρτα προκειμένου να την περάσουν στην βαθμολογία και να τα παίξουν όλα για όλα στην Τρίπολη με την ομάδα του Γκεζελκίρχεν.

Και μπορεί ο Αστέρας με την νίκη του να ξαναμπήκε στο κόλπο, αντίθετα ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα, πρώτη του φετινή, αλλά ικανή να του κόψει την πρόκριση για τους "32" της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Τούντορ μετά τις τρεις ισοπαλίες με Γκαμπάλα εκτός και Ντόρτμουντ, Κράσνονταρ στην Τούμπα έψαχνε σήμερα αν όχι την νίκη, έστω την ισοπαλία που θα τον διατηρούσε μεν τρίτο, αλλά με την ελάχιστη διαφορά από την ομάδα της Ρωσίας.

Η Κράσνονταρ νίκησε τον Δικέφαλο με 2-1 με γκολ των Αρί στο 33' και Ζαοζίνιο στο 67' και τον ΠΑΟΚ απλά να μειώνει στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Μακ, ενώ στην έτερη αναμέτρηση του ομίλου η Ντόρτμουντ νίκησε εύκολα με 4-0 την Γκαμπάλα, ομάδα που είχε αποκλείσει τον Παναθηναϊκό το καλοκαίρι και που με το 0-0 της πρεμιέρας με τον ΠΑΟΚ ίσως στερήσει στους Θεσσαλονικείς την πρόκριση.

Πλέον ο ΠΑΟΚ πέρα από το 2/2 απέναντι σε Αζέρους στην Θεσσαλονίκη και Γερμανούς εκτός θέλει και απώλειες της ρωσικής ομάδας και στα δυο ματς καθώς αν η Κράσνονταρ με μια νίκη στα δυο εναπομείναντα προκρίνεται ακόμα και αν η ομάδα του Τούντορ κάνει δυο νίκες. Καταλαβαίνει κανείς πόσο θα στοιχίσουν κατά πάσα πιθανότητα οι δυο χαμένοι βαθμοί από την Γκαμπάλα που είναι ο δήμιος των ελληνικών ομάδων φέτος.

Κατα τα άλλα στη σημερινή 4η αγωνιστική αρκετές ομάδες εξασφάλισαν την πρόκριση στους "32" του θεσμού και αυτές είναι η Μόλντε, η Ντόρτμουντ, η Νάπολι, η Ραπίντ Βιέννης, η Βιγιαρεάλ και η Λάτσιο, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι Ραπίντ και Βιγιαρέαλ είναι από τον ίδιο όμιλο, τον 5ο, ήτοι εκεί η κατάσταση ξεκαθάρισε από σήμερα και το μόνο που μένει να παιχτεί είναι η πρωτιά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των ομίλων του Europa League: