Σφαγή Ατρόμητου, πεντάστερος ΠΑΟΚ, λευκή ισοπαλία ο Παναθηναϊκός

20.08.2015 Αναγνώστηκε 2550 φορές

Πρώτες αναμετρήσεις σήμερα για τα play-off του Europa League εκεί που το ελληνικό ενδιαφέρον είναι τριπλό με την προσπάθεια πρόκρισης στους ομίλους των Παναθηναϊκού, ΠΑΟΚ και Ατρόμητου.

Ο μόνος σίγουρος για ομίλους μετά την λήξη των σημερινών αγώνων είναι ο ΠΑΟΚ που νίκησε 5-0 την Μπρόντμπι στην Τούμπα, ενώ ο Παναθηναϊκός λογικά δεν θα έχει πρόβλημα κόντρα στην Γκαμπάλα στην Λεωφόρο ύστερα από το σημερινό 0-0 στο Αζερμπαϊτζάν.

Τέλος ο Ατρόμητος ύστερα από μια πολύ καλή εμφάνιση αλλά με σφαγιαστική διαιτησία ηττήθηκε στο Περιστέρι με 0-1 από την Φενερμπαχτσέ.

Γκαμπάλα - Παναθηναϊκός 0-0

Στην λευκή ισοπαλία ύστερα από μέτρια εμφάνιση έμεινε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Γκαμπάλα.

Οι "πράσινοι" κόντρα σε μια ομάδα σαφώς κατώτερη τους δεν μπόρεσαν να σκοράρουν προκειμένου να απλουστεύσουν το έργο τους ενόψει της ρεβάνς στην Αθήνα.

Το "τριφύλλι" θα μπορούσε να σκοράρει στο δοκάρι του Πέτριτς στο 16' ή στην ευκαιρία του Καρέλη προς το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αναστασίου αν και μπήκε ορεξάτη δεν δημιούργησε φάσεις με τον Έλληνα κόουτς να ρίχνει στην μάχη τον Μάρκους Μπέργκ που έχασε δυο ευκαιρίες για να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του.

Αρχικά στο τετ-α-τετ στο 80' όπου κόντραρε η μπάλα σε αμυντικό των γηπεδούχων και εν συνεχεία από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του που έφυγε λίγο άουτ.

Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο σοβαρός τραυματισμός του Λούντ σε μια διεκδίκηση με τον Στάνκοβιτς και τον παίκτη της αθηναϊκής ομάδας να αποχωρεί με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο.

Σίγουρα ο Παναθηναϊκός έχει τον πρώτο λόγο στην ρεβάνς της Λεωφόρου σε μια εβδομάδα.

ΠΑΟΚ - Μπρόντμπι 5-0

Την παρουσία τους στους ομίλους για ακόμα μια σεζόν μπορεί να πανηγυρίζει από σήμερα ο ΠΑΟΚ που νίκησε εύκολα την Μπρόντμπι με 5-0 στην Τούμπα.

Ο Δικέφαλος ήταν καταιγιστικός από την αρχή της αναμέτρησης καθώς επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του κόντρα στην ουραγό και αδύναμη δανέζικη ομάδα και αποζημίωσε τους φίλους του που βρέθηκαν αυτό το αυγουστιάτικο βράδυ στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 17' με σκόρερ τον Μακ με τον Σλοβάκο να προειδοποιεί δυο λεπτά νωρίτερα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κάτσε σημάδεψε με εκτέλεση φάουλ το δοκάρι του πορτιέρε των Δανών.

Εν τέλει ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 στο 36' χάρις σε ένα πανέμορφο γκολ του Πέλκα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με προβάδισμα δυο τερμάτων για την ομάδα του Τούντορ.

Στην επανάληψη ο Ροντρίγκες στο 51' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για να πετύχει χατ τρίκ ο Μακ με δυο γκολ στο 80' και στο 82' που διαμόρφωσαν το τελικό 5-0 και έστειλε τους Θεσσαλονικείς στην κλήρωση της 28ης Αυγούστου.

Ατρόμητος - Φενερμπαχτσέ 0-1

Την πιο άδικη ήττα στην ευρωπαϊκή ιστορία του υπέστη ο Ατρόμητος με αντίπαλο την Φενερμπαχτσέ εντός έδρας.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου κόντρα στην σαφώς πιο ποιοτική αντίπαλο της την κοίταξε στα μάτια, μπορούσε την νίκη όμως έπεσε σε μια εχθρική διαιτησία που δεν της έδωσε δυο πεντακάθαρα πέναλτι, ενώ μέτρησε και το γκολ του Φαν Πέρσι ο οποίος έκανε φάουλ στην φάση που σκοράρει.

Στα του αγώνα οι Αθηναίοι μπήκαν με πρώτο στόχο το "0" στην άμυνα και χρειάστηκε να φτάσουμε στο δίλεπτο 29' - 30' για να δούμε τις πρώτες φάσεις μια για κάθε ομάδα.

Αρχικά ο Γκορμπούνοφ είπε όχι στον Φερναντάο, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ναπολεόνι νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Ντεμιρέλ.

Για να φτάσουμε στο 39' και στην φάση που δικαίως ο Ατρόμητος ζητά πέναλτι σε τράβηγμα του Ερκίν στον Μαρσελίνιο που θα απέφερε και την αποβολή του παίκτη των Τούρκων, ενώ προς τα τέλη του ημιχρόνου ο πορτιέρε του Ατρόμητου έκανε εκπληκτική επέμβαση σε καρφωτή κεφαλιά του Σο με τον Αφρικανό να συγχαίρει τον τερματοφύλακα της ελληνικής ομάδας.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με τα κυριότερα της αναμέτρησης να συμβαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο εκεί όπου ο διαιτητής της συνάντησης δεν έδειξε την άσπρη βούλα σε ανατροπή του Ναπολεόνι από τον Μπα με το χειρουργείο να ολοκληρώνεται στο 90' με το γκολ του Φαν Πέρσι που δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς ο Ολλανδός κυνηγός κάνει καθαρό φάουλ στον Μπιτόλο.

Και κάπως έτσι γράφτηκε αυτό το εντελώς άδικο 0-1 που δίνει στην τουρκική ομάδα το προβάδισμα για τη ρεβάνς στην Πόλη.