Συμπληρώνεται το παζλ του Europa League

11.12.2014 Αναγνώστηκε 2654 φορές

Ημέρα για το μεγάλο ξεκαθάρισμα η σημερινή στο Europa League, καθώς θα συμπληρωθεί το παζλ των «32» της διοργάνωσης. Δεκαοχτώ ομάδες, ανάμεσά τους και ο ΠΑΟΚ, μάχονται για τις δέκα τελευταίες θέσεις πρόκρισης.

Πέντε ομάδες έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρωτιά, Σάλτσμπουργκ, Ντιναμό Μόσχας, Ίντερ, Έβερτον και Φιορεντίνα, επτά έχουν ήδη περάσει κι εκκρεμεί αν θα πάρουν την πρώτη ή τη δεύτερη θέση, Τότεναμ, Μπεσίκτας, Φέγενορντ, Νάπολι, Ντιναμό Κιέβου, Λέγκια Βαρσοβίας και Τραμπζονσπόρ, ενώ δύο είναι οριστικά δεύτερες, Σέλτικ και Αϊντχόφεν.

Από εκεί και πέρα στο Europa League μέσω του Champions League εξασφάλισαν την πρόκριση οι Ολυμπιακός, Λίβερπουλ, Ζενίτ,  Άντερλεχτ, Ρόμα, Άγιαξ, Σπόρτινγκ και Μπιλμπάο.

1oς Όμιλος
Γκλάντμπαχ - Ζυρίχη 20:00
Απόλλων Λεμεσού - Βιγιαρεάλ 20:00

Βαθμολογία
1. Γκλάντμπαχ 9 (11-4)
2. Βιγιαρεάλ 8 (13-7)
3. Ζυρίχη 7 (10-11)
4. Απόλλων 3 (4-16)

2oς Όμιλος
Κλαμπ Μπριζ – Ελσίνκι 20:00
Κοπεγχάγη - Τορίνο 20:00

Βαθμολογία
1. Κλαμπ Μπριζ 9 (8-1)
2. Τορίνο 8 (4-2)
3. Ελσίνκι    6 (4-9)
3. Κοπεγχάγη 4 (4-8)

3oς Όμιλος
Παρτιζάν – Αστέρας Τρίπολης 20:00
Μπεσίκτας – Τότεναμ 20:00

Βαθμολογία
1. Τότεναμ 11 (9-3)
2. Μπεσίκτας 9 (10-5)
3. Αστέρας Τρίπολης 5 (7-10)
4. Παρτιζάν 1 (1-9)

4oς Όμιλος
Σάλτσμπουργκ - Άστρα Γκιούργκιου 20:00
Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Σέλτικ 20:00

Βαθμολογία
1. Σάλτσμπουργκ 13 (16-7)
2. Σέλτικ 8 (7-7)
3. Άστρα Γκιούργκιου 4 (5-10)
4. Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3 (8-12)

5oς Όμιλος
Αϊντχόφεν – Ντιναμό Μόσχας 20:00
Παναθηναϊκός - Εστορίλ 20:00

Βαθμολογία
1. Ντιναμό Μόσχας 15 (8-3)
2. Αϊντχόφεν 7 (5-4)
3. Εστορίλ    3 (3-4)
4. Παναθηναϊκός 1 (5-10)

6oς Όμιλος
Καραμπάγκ - Ίντερ 19:00
Ντνίπρο – Σεντ Ετιέν 19:00

Βαθμολογία
1. Ίντερ 11 (6-2)
2. Καραμπάγκ 5 (3-5)
3. Σεντ Ετιέν 5 (2-2)
4. Ντνίπρο 4 (3-5)

7oς Όμιλος
Σεβίλλη - Ριέκα 22:05
Σταντάρ Λιέγης - Φέγενορντ 22:05

Βαθμολογία
1. Φέγενορντ 9 (7-6)
2. Σεβίλλη 8 7-5
4. Ριέκα 7 (7-7)
4. Σταντάρ Λιέγης 4 (4-7)

8oς Όμιλος
Λιλ - Βόλφσμπουργκ 22:05
Έβερτον - Κράσνονταρ 22:05

Βαθμολογία
1. Έβερτον 11 (10-2)
2. Βόλφσμπουργκ 7 (11-10)
3. Λιλ 4 (3-6)
4. Κράσνονταρ 3 (6-12)

9oς Όμιλος
Γιουνγκ Μπόις - Σπάρτα Πράγας 22:05
Νάπολι – Σλόβαν Μπρατισλάβας 22:05

Βαθμολογία
1. Νάπολι 10 (8-3)
2. Σπάρτα Πράγας 10 (11-4)
3. Γιουνγκ Μπόις 9 (11-7)
4. Σλόβαν Μπρατισλάβας 0 (1-17)

10oς Όμιλος
Ρίο Άβε - Άλμποργκ 22:05
Στεάουα Βουκουρεστίου – Ντιναμό Κιέβου 22:05

Βαθμολογία
1. Ντιναμό Κιέβου 12 (10-4)
2. Άλμποργκ 9 (5-8)
3. Στεάουα Βουκουρεστίου 7 (11-7)
4. Ρίο Άβε 1 (3-10)

11oς Όμιλος
ΠΑΟΚ - Γκινγκάμπ 22:05
Φιορεντίνα – Ντιναμό Μινσκ 22:05

Βαθμολογία
1. Φιορεντίνα 13 (10-2)
2. ΠΑΟΚ 7 (9-5)
3. Γκινγκάμπ 7 (5-5)
4. Ντιναμό Μινσκ 1 (1-13)

12oς Όμιλος
Μέταλιστ - Λόκερεν 22:05
Λέγκια Β. - Τραμπζονσπόρ 22:05

Βαθμολογία
1. Λέγκια Β. 12 (5-2)
2. Τραμπζονσπόρ 10 (8-4)
3. Λόκερεν 7 (3-4)
4. Μέταλιστ 0 (3-9)

Σχολιασμος