Ισοπαλία για ΠΑΟΚ, ήττες για Αστέρα, Παναθηναϊκό

06.11.2014 Αναγνώστηκε 2586 φορές

Ισοπαλία που του δίνει πολλές ελπίδες πρόκρισης απέσπασε ο ΠΑΟΚ στην Φλωρεντία με σκορ 1-1 απέναντι στην Φιορεντίνα, ενώ ήττες γνώρισαν ο Παναθηναϊκός στην Λεωφόρο από την Αϊντχόφεν με 2-3 και ο Αστέρας στην Αρκαδία από την Τότεναμ με 1-2.

Ο Δικέφαλος του Βορρά παίζοντας έξυπνα και όπως έπρεπε πήρε τον βαθμό στην Ιταλία και πλέον με 2 νίκες θα πάρει κατά 99% το εισιτήριο πρόκρισης. Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη πάγωσε το "Αρτέμιο Φράνκι" όταν στο 81' προηγήθηκε με τον Μάρτενς, αλλά μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πασκουάλ στο 88' στέρησε από τους "ασπρόμαυρους" την δυνατότητα να φύγουν με το διπλό. Όμως τα πάντα πλέον είναι στα πόδια των παικτών του Αναστασιάδη με 2 νίκες απέναντι σε Ντιναμό Μίνσκ εκτός και Γκινγκάμπ στην Θεσσαλονίκη για να πάρουν την πρόκριση. Οι Γάλλοι επικράτησαν με 2-0 στην έτερη αναμέτρηση του 11ου ομίλου.

Την ήττα, που του στερεί το δικαίωμα να διεκδικήσει την πρόκριση του, δυο αγωνιστικές πριν το τέλος, γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην Λεωφόρο από την Αιντχόφεν με 2-3. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου παρότι προηγήθηκε 2 φορές των Ολλανδών, με τέρματα των Ατζαγκούν και Πέτριτς δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από την αναμέτρηση με συνέπεια να μείνει στον 1 βαθμό και ουραγός του ομίλου του. Αντίθετα η ομάδα του Φιλίπ Κοκού με την νίκη αυτή έγινε το φαβορί για να πάρει την πρόκριση καθώς έφτασε τους 7 βαθμούς, ενώ η Εστορίλ που ηττήθηκε στην έτερη αναμέτρηση του ομίλου από την Ντιναμό Μόσχας με 1-0 έμεινε στους 3.

Στην Αρκαδία ο Αστέρας Τρίπολης γνώρισε την ήττα από την Τότεναμ με 2-1 σε ένα ματς μαγική εικόνα με τον Αστέρα να χάνει πολλές ευκαιρίες για γκολ και από το πουθενά η λονδρέζικη ομάδα να προηγείται με 0-2 στο ημίχρονο λόγω ενός μπλάκ-άουτ της ομάδας του Βεργέτη στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τελικά το μόνο που κατάφεραν οι Πελοποννήσιοι ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Μπαράλες στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Στην άλλη αναμέτρηση του τρίτου ομίλου η Μπεσίκτας νίκησε την Παρτιζάν στην Τουρκία με 2-1. Έτσι πλέον όλα τα λεφτά είναι η αναμέτρηση της 27ης Νοεμβρίου ανάμεσα στον Αστέρα και την Μπεσίκτας με τους Αρκάδες να θέλουν μόνο νίκη για να συνεχίσουν να ελπίζουν στο όνειρο της πρόκρισης.

Τέλος ήττα γνώρισε και ο εκπρόσωπος της Κύπρου Απόλλων Λεμεσού με 2-0 από την Γκλάντμπαχ στην Μεγαλόνησο.