Νίκησε και πλησίασε η Ανατολή, 1-3 το Δροσοχώρι (video)

19.11.2023 Αναγνώστηκε 3096 φορές #Eρασιτεχνικό Ποδόσφαιρο

Μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι η Ανατολή έφυγε νικηφόρα από το Δροσοχώρι, επικρατώντας του τοπικού Παντελεήμονα με σκορ 1-3 για την 8η αγωνιστική της Α’ Ερασιτεχνικής και παρέμεινε όπως και η Καστρίτσα στο κυνήγι της πρωτοπόρου Θύελλας Ελεούσας.

Γιωτίτσας
Νίκος Γιωτίτσας

Η νίκη της Ανατολής αποκτά μεγαλύτερη αξία μιας και ήρθε κόντρα σε ένα δυνατό αντίπαλο, ο οποίος ήταν καλός, έπαιξε με πάθος ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και την περιόρισε επιθετικά. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανατολή ήταν η ομάδα που είχε επιθετικά κέφια, πήρε τα ηνία και έφτασε στη νίκη.

Μόλις στο 2’ δόθηκε πέναλτι για το Δροσοχώρι για χέρι του Τασιούλα, το εκτέλεσε ο Μπαχάς αλλά απέκρουσε ο Διαμάντης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποια σουτ με τους Τασιούλα και Κοσυφαρίνη χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 40’ διαπληκτίστηκαν οι Ντασιάκης και Τασιούλας με αποτέλεσμα να αποβληθούν και οι ομάδες τους να συνεχίσουν με δέκα παίκτες.

Η Ανατολή πήρε κεφάλι στο σκορ στο 53’ με κεφαλιά του Ηλία μετά από σέντρα του Διαμαντόπουλου.

Ο Μάντζιος κράτησε ανέπαφη την εστία του στις ευκαιρίες των Ακουλλι και Γιαννιώτη σε δυο περιπτώσεις , ενώ πολύ κοντά στην ισοφάριση έφτασε το Δροσοχώρι στο 69’ όταν με πλασέ ο Λυπόπουλος έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.

Το 0-2 ήρθε στο 75’ με σουτ του Κοσυφαρίνη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Διαμαντόπουλου.

Το Δροσοχώρι μείωσε στο 81’ σε 1-2 με εντυπωσιακό τελείωμα από τον Μελιγγιώτη.

Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 88’ ο Μόσχος με σουτ μετά από ασίστ του Γιαννιώτη.

Διαιτησία: Τασιούλας (Παπαδημητρίου- Χατζής)

Δροσοχώρι: Μάντζιος, Παππάς Δ( 72’ Μπέλλος), Τσαφώνης, Αγγέλης, Τεροβίτης, Μάντζιος (46’ Καλτσάς), Μπαχάς (56’ Μελιγγιώτης), Παπανικολάου (72’ Παππάς Γ), Κωνσταντάκης, Ντασιάκης, Λυπόπουλος.

Ανατολή: Διαμάντης, Μίνης, (71’ Μόσχος), Διαμαντόπουλος, Σχισμένος, Δρόσος, Ακούλλι (71’ Κιούρκας), Τασιούλας, Ηλίας, Γιαννιώτης, Ορφανός, Κοσυφαρίνης (83’ Χαμπίπης).v