LIVE Κύπελλο (ΤΕΛΙΚΟ) ΠΑΟ Κουτσελιού- Αστέρας Πετριτή 1-2

31.08.2022 Αναγνώστηκε 2506 φορές #Eρασιτεχνικό Ποδόσφαιρο #Κύπελλο Ελλάδας

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ενωσιακό γήπεδο «Στάθης Τσανακτσής» την αναμέτρηση του ΠΑΟ Κουτσελιού με τον Αστέρα Πετριτή για την Α' φάση του Κυπέλλου Ελλάδος σε περιγραφή και σχολιασμό των Χρήστου Καλύβα και Νίκου Γιωτίτσα.

• Ραντεβού με την ιστορία έχει σήμερα ο ΠΑΟ Κουτσελιού, καθώς θα πάρει μέρος για πρώτη φορά στα 53 χρόνια από την ίδρυσή του, στον ιστορικό θεσμό του ελληνικού ποδοσφαίρου, το Κύπελλο Ελλάδος. Η ομάδα του Σπύρου Τασιούλα παίρνει μέρος στο θεσμό ως φιναλίστ του περσινού Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΣ Ηπείρου
  • Ο Αστέρας Πετριτή κατέκτησε πέρυσι το πρωτάθλημα και το Κύπελλο της ΕΠΣ Κέρκυρας και φέτος θα αγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Οι νταμπλούχοι Κέρκυρας είχαν βρεθεί στον δρόμο της Θύελλας Κατσικάς τον περασμένο Μάιο στα μπαράζ ανόδου όπου ηττήθηκαν με σκορ 1-2.
  • Απών από το σημερινό παιχνίδι για το Κουτσελιό είναι ο Ηλίας Φαρμάκης, ο οποίος είναι τιμωρημένος από την περσινή σεζόν όταν έπαιζε στον Αχέροντα Ρωμανού.
  • Διαιτητής του αγώνα είναι ο  Άγγελος Τσάνης από την ΕΠΣ Κοζάνης. Βοηθοί του είναι οι Αλέξανδρος Δρουδάκης και Στεργιος Μπόλης από τα Γρεβενά, ενώ παρατηρητής διαιτησίας ορίστηκε ο Ανδρέας Στάθης από την Καρδίτσα.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟ Κουτσελιού(Σπύρος Τασιούλας):  Θεμελής, Ναυρόζογλου, Κλιτσινάρης, Τσακανίκας, Κρανάς Κ., Κακαράντζας Μ., Αναγνωστόπουλος, Μπακαγιάννης, Δάσκαλος Α., Δάσκαλος Ι., Κουτσογιάννης.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Μπλέτσας, Κούτλας Χ., Κούτλας Δ., Ναθαναήλ, Κακαράντζας Α., Στεργίου, Τσαρπέλας, Ρόβας, Κεφάλας.

Αστέρας Πετριτή(Γιάννης Σφακιανάκης):  Σταυρίδης, Ρόπας, Γκασίδης, Τουρσίδης, Τσιάβος, Σκολαρίκης, Γαρδικιώτης, Σούκερας, Μαρκόν, Θηραίος, Γραικός.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Βρεκάι, Ρουμελιώτης,. Καλησπεράτης, Κουρτέσης, Λέσσι, Στούπας.

Pre Game

Ιδανικός ο καιρός σήμερα για ποδόσφαιρο σε μια ηλιόλουστη μέρα

Έρχεται σιγά σιγά ο κόσμος στο γήπεδο για να ενισχύσει την ομάδα του Κουτσελιού.

Με μαύρες εμφανίσεις το Κουτσελιό με χρυσά τα γράμματα και τα νούμερα, με κόκκινες ο Αστέρας.

Βγήκαν οι παίκτες των δυο ομάδων, σχεδόν γέμισε η κερκίδα.

Βγαίνουν οι αναμνηστικές φωτογραφίες.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ένα γύρισμα του Σκολαρίκη απομακρύνουν οι του Κουτσελιού.

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο τα πρώτα λεπτά.

Στο 6΄μακρινό σουτ του Γραικού η μπάλα άουτ.

Εκτέλεση κόρνερ του 8΄από τον Μαρκόν, κεφαλιά του Σούκερα η μπάλα αουτ.

ΓΚΟΛ ΚΑΙ 0-1 ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΠΕΤΡΙΤΗ ΣΤΟ 13΄. Ο Βραζιλιάνος ανοίγει το σκορ

Ασίστ του Θηραίου στον Μαρκόν, ο οποιος με σουτ νίκησε τον Θεμελή για το 0-1.

Στο 17΄σέντρα του Γιάννη Δάσκαλου, ο Γαρδικιώτης διώχνει με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.

Σέντρα του Μαρκόν στο 22΄δεν μπορεί ο Θηραίος να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Διάλειμμα για cooling break στο 23΄.

Στο 31΄σουτ του Τσιάβου η μπάλα αουτ.

Δε φαίνεται να μπορεί να συνεχίσει ο Αναγνωστόπουλος.

Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για το Κουτσελιό στο 35΄. Ο Κούτλας Χ στη θέση του Αναγνωστόπουλου.

Στο 36΄σε τράβηγμα στον Ναυρόζογλου δεν δίνει πέναλτι  ο διαιτητής.

Έχει ανέβει ψηλά τα τελευταία λεπτά το Κουτσελιό χωρίς να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

Σουτ του Κλιτσινάρη στο 38΄μπλοκάρει ο γκολκίπερ του Αστέρα.

Ωραία μπαλιά του Μπακαγιάννη στο 40΄στον Κουτσογιάννη που εκανε το γύρισμα από πλάγια αλλά μπλόκαρε ο Σταυρίδης.

Ημίχρονο στο γήπεδο της ΕΠΣΗΠ. ΠΑΟ Κουτσελιού- Αστέρας Πετριτή 0-1

Στο πρώτο εικοσάλεπτο καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι με δυο ευκαιρίες. Μετά το Κουτσελιό ισορρόπησε χωρίς να φανεί απειλητικό.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Στο 49΄σωτήριο τάκλιν του Κρανά σε πλάγιο άουτ προτού γίνει απειλητικός ο παίκτης του Αστέρα.

Σουτ του Μαρκόν στο 60΄η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Θεμελή.

Αλλαγή για το Κουτσελιό στο 63. Ο Ναθαναήλ στη θέση του Κουτσογιάννη.

Στο 64΄ο Θεμελής μπλοκάρει τη μπάλα σε πλασέ του Θηραίου. Είχε βρεθεί σε θέση τετ α τετ ο παίκτης του Αστέρα.

Κίτρινη κάρτα του Ναυρόζογλου στο 66΄για μαρκάρισμα στον Θηραίο.

Διάλειμμα στο 67΄για cooling break.

Αλλαγή στο 73΄για τον Αστέρα. Ο Ρουμελιώτης αντί του Σκολαρίκη.

Στο 73΄καλό σουτ του Κλιτσινάρη αλλά βρίσκει σε αμυντικό του Αστέρα και απομακρύνεται.

Δυο αλλαγές για το Κουτσελιό στο 76΄. Οι Αλ. Κακαράντζας και Μπλέτσας στις θέσεις των Μπακαγιάννη και Μ. Κακαράντζα.

Αλλαγή για τον Αστέρα στο 79΄. Ο Καλησπεράτης στη θέση του Τσιάβου.

Πιέζει το Κουτσελιό στα τελευταία λεπτά που απομένουν. Κέρδισε ένα φάουλ που πέρασε όμως ανεκμετάλλευτο.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΚΑΙ 1-1 ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΛΙΤΣΙΝΑΡΗ ΣΤΟ 88.

Λάθος γύρισμα του Τουρσίδη ο Κλιτσινάρης βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και με σουτ έκανε το 1-1 σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Καλή στιγμή στο 93΄για τον Αστέρα. Ο Γκουσίδης έκανε το διαγωνιο σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Λήξη κανονικής διάρκειας του αγώνα. Κουτσελιό- Αστέρας Πετριτή 1-1 και οι δυο ομάδες οδηγούνται σε παράταση.

ΈΝΑΡΞΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

Το πάθος περισσεύει στο σημερινό ματς από τους παίκτες του Κουτσελιού, οι οποίοι είναι ιδιαίτερα μαχητικοί στο πρώτο ματς στην ιστορία τους στο Κύπελλο Ελλάδος.

Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο σε αυτό το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

Σε γύρισμα του Τουρσίδη στο 104΄ο Θεμελής έξυπνα μπλοκάρει τη μπάλα. Πολύ καλή εμφάνιση σήμερα από τον γκολκίπερ του Κουτσελιού, σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου της παράτασης. Κουτσελιό- Αστέρας Πετριτή 1-1

Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου στην ημίωρη παράταση.

Για να δούμε αν οι παίκτες τω δυο ομάδων έχουν τα αποθέματα για να πετύχουν κάποιο γκολ σε αυτό το τέταρτο ή θα οδηγηθεί το παιχνίδι στα πέναλτι.

ΓΚΟΛ ΚΑΙ 1-2 ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΠΕΤΡΙΤΗ ΣΤΟ 108

Ο Καλησπεράτης έβγαλε τη σέντρα και ο Θηραίος με πλασέ νίκησε τον Θεμελή για το 1-2. Εκ νέου προβάδισμα για τον Αστέρα Πετριτή.

Αλλαγές για το Κουτσελιό στο 112΄. Ο Κούτλας Δ στη θέση του Τσακανίκα και αλλαγή τερματοφύλακα. Ο Στεργίου αντί του Θεμελή.

Τεράστια φάση για το Κουτσελιό στο 117΄. Ο Ναθαναήλ βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Αστέρα έκανε το σουτ εκείνος απέκρουσε, νέο σουτ του Ναθαναήλ και πάλι απάντηση από τον Σταυρίδη.

Αλλαγή για τον Αστέρα στο 119΄. Ο Λέσι στη θέση του Σουκερα.

Λήξη και της παράτασης στο γήπεδο της ΕΠΣΗΠ. Το Κουτσελιό κατέβαλε κάθε δυνατή προσπάθεια στη σημερινή αναμέτρηση με τον Αστέρα Πετριτή αλλά τελικά ηττήθηκε στην παράταση με σκορ 1-2 και αποχαιρέτισε με ψηλά το κεφάλι το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος.