Νίκησε (2-0) το Ξηροβούνι η Κατσικά και είναι στην κορυφή

11.05.2022 Αναγνώστηκε 1315 φορές #Eρασιτεχνικό Ποδόσφαιρο

Το απόλυτο των νικών πέτυχε η Θύελλα Κατσικάς στα play off ανόδου στη Γ΄Εθνική Κατηγορία, καθώς επικράτησε με σκορ 2-0 της ΑΕ Ξηροβουνίου για την 2η αγωνιστική.

Γιωτίτσας
Νίκος Γιωτίτσας

Ιδανικό ξεκίνημα στο μίνι πρωτάθλημα για την ομάδα του Νίκου Γκούρα που εξασφάλισε τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ακριβώς στο παιχνίδι με τη Νέα Σελεύκεια την περασμένη Κυριακή στην Ηγουμενίτσα.

Η Θύελλα στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε καλή απόδοση δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο να δημιουργήσει και να χάσει κάποιες ευκαιρίες για να πετύχει γκολ.

Αυτό διορθώθηκε  στην επανάληψη και δεν συνάντησε πρόβλημα να φτάσει στη νίκη κόντρα στην ομάδα της Άρτας.

P4340677

Στο 4’ το σουτ του Τσουμάνη ήταν άστοχο, ενώ στο 7’ ο Αναστασίου είπε εντυπωσιακά όχι σε σουτ του Παππά.

Ένα σουτ του Τσουμάνη στο 25’ ήταν άστοχο.

Η Θύελλα άρχισε να ανεβάζει στροφές χάνοντας μάλιστα καλή στιγμή στο 27’ Ο Κολιούσης πάσαρε ωραία στα αριστερά για τον Βαρτζιώτη που έπιασε το σουτ, αναγκάζοντας σε επέμβαση τον Μπόλη.

Στο 30’ ο Λ. Λισγάρας προσπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Στο 32’ ο Κολιούσης αστόχησε με κεφαλά, ενώ στο 42’ ο Μπόλης έδιωξε σε σουτ του Κοντογιάννη με τον τερματοφύλακα της ΑΕΞ να έχει απάντηση και σε εκτέλεση φάουλ του Κολιούση.

P4340693

Η Θύελλα κέρδισε πέναλτι στο 52’ για χέρι του Γρύλλη σε σουτ του Λισγάρα. Ο Πάνος στο 53’ ευστόχησε για το 1-0.

Η Θύελλα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 72’ ο Μελιγγιώτης έσπασε ωραία τη μπάλα στον Βαρτζιώτη που αστόχησε από κοντά.

Το 2-0 ήρθε στο 74’ όταν ο Ψαρράς έκανε το σουτ, ο Μπόλης έχασε τον έλεγχο της μπάλας και από κοντά ο Δημητρακάκης την έστειλε στα δίχτυα.