LIVE (Τελικό) Απόλλων Πόντου - ΠΑΣ Γιάννινα 1-6

Παρακολουθήστε LIVE από το γήπεδο της Νέας Τρίγλιας Χαλκιδικής την αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Απόλλωνα Πόντου για την 16η αγωνιστική της Super League 2.

Απόλλων Καλαμαριάς (Μπαξεβάνης): Μαλέσιος, Δαλιανόπουλος, Φράγκος, Τουρσίδης, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Τσουμάνης, Χριστοδούλου, Τσιάτας, Χατζηκωνσταντίνου, Χατζηαθανασίου.

Στον πάγκο της Καλαμαριάς κάθονται οι: Μπαταλαμάς, Κάλλιας, Νάστο, Γιαννακόπουλος, Αηδονίδης, Μουρατίδης, Αναστασιάδης.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Γώγος, Σιόντης, Κάστρο, Νικολιάς, Ξύδας, Λέο, Κρίζμαν.

Στον πάγκο της γιαννιώτικης ομάδας κάθονται οι: Περιστερίδης, Ελευθεριάδης, Παμλίδης, Νάουμετς, Καρτάλης, Πήλιος, Λώλης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Μελτζιανίδης, με βοηθούς τους Γιάντση και Παπαδάκη από την Ημαθία, ενώ τέταρτος είναι ο Μέγας από την Πιερία.

Ελάχιστοι οπαδοί στην εξέδρα του γηπέδου της Νέας Τρίγλιας Χαλκιδικής.

Ντεμπούτο για τον νεαρό Γιώργο Γώγο σε παιχνίδι Πρωταθλήματος με την φανέλα του ΠΑΣ Γιάννινα.

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ στο 4΄, σέντρα του Κρίζμαν από τον άξονα και σουτ του Ξύδα λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Μαλέσιου.

Το πρώτο κόρνερ της αναμέτρησης στο 11΄ για τον ΠΑΣ, με τον Μπουκουβάλα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τους αμυντικούς των γηπεδούχων να κόβουν αυτή την φάση.

Στο 14΄ νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Κρίζμαν να κάνει την σέντρα και τον Μπουκουβάλα να μην προλαβαίνει την μπάλα.

Στο 25' ο ΠΑΣ μένει με 10 παίκτες, ο Ξύδας ένιωσε τράβηγμα και δεν μπορεί να συνεχίσει, επομένως θα πραγμματοποιηθεί η πρώτη αναγκαστική αλλαγή για την γιαννιώτικη ομάδα, ο Παμλίδης πέρασε στην θέση του Ξύδα.

ΓΚΟΛ για τους γηπεδούχους με το σουτ του Τουρσίδη στο 27΄ από τον άξονα, κρεμώντας τον Χουτεσιώτη, αυτό είναι το τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Απόλλωνα Πόντου.

Στο 29΄ ο Παμλίδης δέχεται την κίτρινη κάρτα.

Στο 35΄ φάουλ για τον ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Μπουκουβάλα να εκτελεί και να στέλνει την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα, Μαλέσιο.

Στο 40΄ ο Φράγκος επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα αρκετά πιο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Χουτεσιώτη.

Ἐνα το λεπτό των καθυστερήσεων.

Λήξη του α΄ ημιχρόνου, κάκιστο πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΣ, ο οποίος βρίσκεται πίσω στο σκορ από τον ουραγό της βαθμολογίας Απόλλωνα Πόντου. Εάν δεν διορθωθεί το αποτέλεσμα αυτό στην επανάληψη, ο ΠΑΣ Γιάννινα θα έχει πέσει θύμα των μεγαλύτερων εκπλήξεων που έχουν πραγματοποιηθεί τα τελευταία χρόνια.

Επανέναρξη στην αναμέτρηση του Απόλλων Πόντου με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Μία αλλαγή για τον ΠΑΣ, και η δεύτερη στο παιχνίδι στην θέση του Οικονομόπουλου πέρασε ο Ελευθεριάδης.

Αρκετά πιο δραστήριος στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δείχνει ο ΠΑΣ.

Γκοοοοοοοοολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος φέρνει το ματς στα ίσα με τον Λέο, στο 52' με ωραίο πλασἐ, έπειτα από κεφαλιά ασίστ του Παμλίδη ύστερα από σέντρα του Μπουκουβάλα.

Γκοοοοοοοοολ και πάλι για τον ΠΑΣ, ο οποίος πετυχαίνει την ολική ανατροπή στο παιχνίδι, στο 54' κάνοντας το 1-2 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Λέο, έπειτα από την ωραία κάθετη του Ελευθεριάδη, ο Κρίζμαν είδε ωραία τον Λέο κι εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-2.

Γκοοοοοοοοολ και πάλι για τον ΠΑΣ, κάνοντας το 1-3 στο 59΄ με τον Κρίζμαν, έπειτα από λάθος του Καλογέρη, ο παίκτης της γιαννιώτικης ομάδας έκλεψε την μπάλα και με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-3.

Μέσα σε διάστημα επτά λεπτών ο ΠΑΣ πετυχαίνει τρία τέρματα.

Γκοοοοοοοοολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Ελευθεριάδης πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4, όταν ο Κρίζμαν αρχικά έκανε το σουτ με τον Μαλέσιο να απομακρύνει προσωρινά πέφτοντας, και στην επαναφορά της μπάλας ο Ελευθεριάδης την έστειλε στα δίχτυα  με πλασέ, για το 1-4, στο 65'.

Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους, με τον Αναστασιάδη να περνά στην θέση του Φράγκου στο 67΄.

Αλλαγή και για τις δύο ομάδες, στο 72', αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλων Πόντου, στην θέση του Τσιάτα μπήκε ο Νάστο.

Ενώ στην θέση του Λέο μπαίνει ο Νάουμετς, συμπληρώθηκαν οι αλλαγές για τον κ. Γιαννίκη.

Γκοοοοοοοοολ για τον ΠΑΣ, η γιαννιώτικη ομάδα πετυχαίνει το 1-5 στο 79΄ με τον Κρίζμαν να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, με κεφαλιά αυτή την φορά, έπειτα από ασίστ του Ελευθεριάδη.

Τρίτη αλλαγή για τους γηπεδούχους, αμέσως μετά το πέμπτο τέρμα που δέχθηκε η ομάδα του Απόλλων Πόντου, στην θέση του Τουρσίδη πέρασε ο Γιαννακόπουλος.

Στο 86΄ οι γηπεδούχοι χάνουν μια πολύ καλή στιγμή, με το σουτ του Αναστασιάδη να περνά λίγο πιο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη.

Γκοοοοοοοοοοολ για τον ΠΑΣ, στο 89' με το χατ τρικ του Κρίζμαν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Μαλέσιου και στην συνέχεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-6.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Στο 92΄ σουτ του Ελευθεριάδη άουτ και λήξη του παιχνιδιού.

Μετά το κάζο του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΣ σοβαρεύτηκε στην επανάληψη και πήρε τη νίκη με το ευρύ κιόλας 1-6. Ο Λέο πέτυχε δύο γρήγορα γκολ για τους Γιαννιώτες, ενώ ο Κρίζμαν πέτυχε χατ τρίκ εκμεταλλευόμενος τα τραγικά λάθη στην άμυνα των γηπεδούχων. Παρθενικό γκολ και του Ελευθεριάδη στο επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της γιαννιώτικης ομάδας.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 10 Φεβρουάριος 2020 06:37