Ήττα στα Τρίκαλα (74-68) για τον Βίκο και τελικός πρόκρισης την Τετάρτη

21.04.2024 Αναγνώστηκε 862 φορές #Μπάσκετ

Την ήττα με σκορ 74-68 γνώρισαν οι Vikos Falcons Ιωαννίνων στα Τρίκαλα, με τη θεσσαλική ομάδα να ισοφαρίζει σε 1-1 την ημιτελική σειρά των play off ανόδου στην Elite League.

Πλέον οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες στο Νέο Κλειστό την ερχόμενη Τετάρτη με φόντο την πρόκριση στους τελικούς ανόδου. Η άλλη ημιτελική σειρά του ομίλου, ανάμεσα σε Εθνικό Λιβαδειάς και Νήαρ Ηστ, θα κριθεί επίσης στο 3ο παιχνίδι καθώς ο Εθνικός πανηγύρισε το διπλό στην έδρα της Νήαρ Ηστ με 73-67 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

20 πόντους είχε ο Iβόσεφ από τους Γιαννιώτες με τον Τσιλούλη να προσθέτει 11. Από τους Τρικαλινούς Βαβάτσικος και Αναγνωστόπουλος πέτυχαν από 17 πόντους με τον Νέση να ακολουθεί έχοντας 15.

Η γιαννιώτικη ομάδα προηγήθηκε με 5-12 στο ξεκίνημα του αγώνα αλλά οι Τρικαλινοί με ένα σερί 9-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 14-12.Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ του Βίκου με 15-18. Η ομάδα της Θεσσαλίας μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 27-18, τρέχοντας ένα σερί 12-0. Παρόλα αυτά ο Βίκος βρήκε τους τρόπους να απαντήσει , μείωσε σε 27-23 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-36.

Οι Γιαννιώτες ανέβασαν τη διαφορά στους έξι πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (36-42) αλλά οι Θεσσαλοί απάντησαν με ένα επιμέρους 14-2 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 50-44. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Βίκο να είναι πίσω στο σκορ με 59-50.

Στη τέταρτη περίοδο τα Τρίκαλα ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (61-50), οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στους 4 (62-58) αλλά η τρικαλινή ομάδα πάτησε ξανά γκάζι για το 72-62. Τελικό σκορ 74-68 με τις δυο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους σε τρίτο παιχνίδι στο Νέο Κλειστό που θα κρίνει την πρόκριση.

Διαιτητές: Τζιοπάνος-Αγραφιώτης Γρ.-Εκίζογλου

Δεκάλεπτα: 15-18, 34-36, 59-50, 74-68

Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Νέσης 15 (1), Τσιαβές 6, Βαβάτσικος 17 (3), Αργυρούλης 6, Αναγνωστόπουλος 17, Σιλάντι 6 (1), Κολότσιος 7 (2), Πρέκας, Μπουργάνος.

Βίκος Ιωαννίνων (Δελέγκος): Μαυρογιάννης 5, Πάτρας 8 (1), Τσιλούλης 11 (1), Χείλαρης 8 (2), Παπαδάκης 8 (1), Σπυριδονίδης 3, Ιβόσεφ 20, Αναγνωστάκης 5 (1), Τάταρης.

Φωτογραφία: Facebook Trikala basket