Κυριακή, 03 Φεβρουάριος 2013 22:00
(10 ψήφοι)

Νικητής στα σημεία το Χαροκόπι, 1-3 την Κατσικά (video)

Το Χαροκόπι επικράτησε με 1-3 της Θύελλας Κατσικά και παρέμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας της Α' Ερασιτεχνικής με 32 βαθμούς σε μια αναμέτρηση που έγινε υπό βροχή. Η Θύελλα παρέμεινε στους 25 βαθμούς, 4 μακριά από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Σταύρου Λισγάρα που έχασε τη ζωή του μετά από πτώση από βουνοκορφή στο Πάπιγκο. Ο 30χρονος ορειβάτης ήταν από την Κατσικά και είχε και συγγενείς στην ομάδα της Θύελλας.

Στα του παιχνιδιού τώρα, το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και χωρίς πολλές φάσεις. Σε μια από αυτές ο Τάτσης Χ. σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα όμως κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Μάντζιου. Χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες, μοιραία το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών στα πρώτα 45 λεπτά.

Στην επανάληψη όμως το παιχνίδι κι από τις δυο ομάδες ήταν καλύτερο με 4 γκολ, χαμένο πέναλτι και αρκετές ευκαιρίες. Το Χαροκόπι άνοιξε το σκορ στο 53' με τον Τάτση Χ. ο οποίος με σουτ-βολίδα εκτός περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μάντζιο πετυχαίνοντας το 0-1. Στο 67' το Χαρακόπι κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Νούση από τον Τούση (σ.σ στο ξεκίνημα της φάσης έγινε φάουλ σε παίχτη της Θύελλας). Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο παθών Νούσης που έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μάντζιου και στην επαναφορά της μπάλας ο Αντωνίου αστόχησε.

Ότι δεν κατάφερε στο πέναλτι του 67' το πέτυχε 7 λεπτά αργότερα το Χαροκόπι. Συγκεκριμένα στο 74' ο Νούσης έφυγε στην αντεπίθεση από οριακή θέση off-side πλάσαρε τον Μάντζιο και ενώ η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα "κόλλησε" στο βρεγμένο τερέν και την έσπρωξε στο βάθος της εστίας ο Λιπιώτης.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν όπως είναι λογικό τα ηνία του αγώνα και μείωσαν στο 81' με προβολή του Σκανδάλη μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Αετού. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση. Με την έναρξη των καθυστερήσεων όμως ο Σπύρος βγήκε σε αντεπίθεση από πλάγια δεξιά, το αρχικό σουτ του το απέκρουσε ο Μάντζιος και στη συνέχεια με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων της Θύελλας γράφοντας το τελικό 1-3.

Διαιτησία: Σιαμέτης (Θανασιάς- Παπαλαζάρου).

Θύελλα Κατσικά: Μάντζιος, Τσιάκος, Γεωργούλης (88' Φίλιος), Λισγάρας, Τούσης (70' Λισγάρας Λ.), Χαλιάσος, Βαρτζιώτης Β., Σκανδάλης, Στέφος, Βαρτζιώτης Γ., Βαγγελής (60' Βλαχογιώργος).

Αετός Χαροκοπίου: Αρχοντάκης, Τσακανίκας, Ορμυλιώτης, Κωστάκης, Κωσταντής, Νάσκος (70' Σπύρος), Νούσης, Τάτσης Π., Αντωνίου (55' Λιπιώτης), Τάτσης Χ., Χάϊδος (90' Ιωάννου).

Επιμέλεια: Θ.ΜΥΡΙΟΥΝΗΣ

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 04 Φεβρουάριος 2013 01:51